Lévai dostal za doping stop na štyri roky: Tréner hovorí o likvidácii svojej osoby

István Lévai
István Lévai

BRATISLAVA - Slovenský zápasník István Lévai bude za nepriaznivý výsledok antidopingovej skúšky z 22. februára 2016 pykať zákazom činnosti na štyri roky. Zastavenú ju mal už od 15. mája 2016, keď mu začal trest plynúť. Rozhodla o tom Disciplinárna komisia Slovenského zápasníckeho zväzu (DK SZZ), referuje stredajšie vydanie denníka Šport.

Lévaiovi našli vo vzorke moču z mimosúťažnej kontroly v Dánsku meldónium a erytropoetín (EPO). Meldónium je na zozname zakázaných látok Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) od 1. januára 2016, klasikovi namerali hodnotu 0,25 mikrogramu, podobne ako väčšina pristihnutých sa bránil tvrdením, že liek vysadil pred začiatkom uplynulého kalendárneho roka.

DK SZZ na čele s reprezentačným trénerom Leošom Drmolom sa v odôvodnení verdiktu odvolala na zákon o športe a kódex WADA. "István Lévai na svoju obranu neuviedol žiadny právne relevantný dôkaz, ktorý by ho zbavoval viny za porušenie antidopingových pravidiel," cituje Šport správu DK SZZ.

Dvadsaťšesťročný ostrihomský rodák István Lévai je majster Európy z Belehradu 2012 v hmotnostnej kategórii do 60 kg. Z kontinentálneho šampionátu má ešte tri bronzové medaily, poslednú získal na premiére európskych hier v Baku 2015. Jeho tréner Karol Lengyel s tvrdým verdiktom nesúhlasí. "István znášal slovenskému zápaseniu zlaté vajíčka v podobe medailí, ale keď nie, bolo treba podrezať zlatonosnú sliepku. Určite podáme odvolanie, ale nedávame mu veľkú šancu, pretože rozhodovať budú rovnakí ľudia, ktorí chcú Istvánovi ublížiť," povedal Lengyel, ktorý je pripravený obrátiť sa na civilný súd či Športový arbitrážny súd v Lausanne a konanie s Lévaiom považuje za súčasť likvidácie svojej osoby v odvetví.

Opletačky s meldóniom mal aj ďalší slovenský zápasník Vojtech Jakus. Tomu SZZ v júli 2016 zrušil pozastavenie činnosti. Národná antidopingová agentúra (ADA SR) mu pri odbere 26. apríla v Komárne namerala hodnotu 84 nanogramov.


Tagy: István Lévai

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA