Nový tréner Barcelony prezradil svoje plány: Toto má položiť základ úspechu

Na snímke nový tréner FC Barcelony Ernesto Valverde Na snímke nový tréner FC Barcelony Ernesto Valverde Zdroj: TASR

BARCELONA - Nový tréner futbalistov FC Barcelona Ernesto Valverde túži svoje pôsobenie v katalánskom veľkolube začať v úspechmi v zápasoch proti odvekému rivalovi Realu Madrid. Prvú príležitosť dostane netradične skoro už 29. júla v prípravnom stretnutí na Floride v Miami.

Vážnejšia skúška príde potom v augustovom Španielskom superpohári. "Naša výzva tým len naberá na rozmreroch. Ešte si musím všetko poriadne premyslieť, ale bude dôležité, aby sa hráči dostali o formy už pred superpohárom. Na to by nám mala poslúžiť naša letná tour s náročnými prípravnými zápasmi," povedal Valverde na štvrtkovej tlačovej konferencii, na ktorej ho oficiálne predstavili ako nástupcu Luisa Enriqueho.

Päťdesiattriročný Valverde naposledy pôsobil v klube Athletic Bilbao, v minulosti viedol aj Valenciu, Villarreal, Espanyol či grécky Olympiakos Pireus. S Barcelonou uzavrel dvojročný kontrakt s opciou na ďalšiu sezónu. Počas svojej hráčskej kariéry pôsobil na Camp Nou, bolo to v ére trénera Johana Cruyffa, ktorý mu predpovedal veľkú budúcnosť aj v jeho novom povolaní. Valverde je známy útočným poňatím hry. Na svojom predchádzajúcom pôsobisku získal pred dvoma rokmi Španielsky superpohár, keď Bilbao pokorilo práve Barcelonu.

"Uvedomujem si, že v Barcelone je tatky vždy nastavené veľmi vysoko. Klub mal veľkých trénerov. Luis Enrique, pred ním Pep Guardiola, Toto Vilanova, Cruyff. Viem, po čom klub túži a čomu budem čeliť," pokračoval Valverde. Pokiaľ ide o herný štýl, pokúsi sa vraj adaptovať na Cruyffovu filozofiu častého držania lopty, ktorú priviedol k dokonalosti Guardiola. Dá sa však predpokladať aj návrat k intenzívnemu pressingu v štýle Bilbaa, na ktorý v uplynulej sezóne Lionel Messi a spol. rezignovali. V prvom rade ho však čaká úplne odlišný hráčsky materiál a prakticky neobmedzený potenciál pri dopĺňaní kádra. "Trh s hráčmi pre Bilbao je trochu iný ako ten, na ktorom operuje Barcelona. Nikdy doteraz som nestretol hráčov, ktorí by sa už narodili ako milionári. Verím, že tu nájdem predovšetkým skupinu mladých hráčov, ktorí chcú víťaziť," zakončil Valverde.

Viac o téme: FC Barcelona Ernesto Valverde
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články