Grigar, Málek a Škantárovci do finále majstrovstiev Európy! Stop pre Halčina

Jakub GrigarJakub Grigar Zdroj: TASR

TACEN - Slovenskí reprezentanti Jakub Grigar a Andrej Málek si vybojovali postup do finále kategórie K1 na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v slovinskom Tacene. Grigar obsadil v sobotňajšom poludňajšom semifinále 7. priečku, Málek postúpil medzi finalistov z posledného 15. miesta. Obaja absolvovali predpísanú trať s 24 bránkami bez trestných sekúnd.

Z trojice slovenských semifinalistov sa podľa predstáv nedarilo iba Martinovi Halčinovi, ktorý sa v 30-člennej konkurencii zaradil na 26. pozíciu. Ani on si nepridal trestné sekundy, ale celkovo bol pomalý.

Víťazom semifinále sa stal Rakúšan Felix Oschmautz. Finále K1 muži má začiatok v sobotu o 15.07 h. Olympionik z Ria de Janeiro Grigar v Tacene obhajuje piatu priečku spred roka z domácej vody v Liptovskom Mikuláši, Málek je bronzový medailista z ME 2015 v nemeckom Markkleebergu.

"Pocitovo to nebola úplne najlepšia jazda môjho života. Najmä v spodnej časti som spravil pár chýb, ktoré vyplývali z toho, že som toho mal celkom dosť. Kanál je totiž dosť náročný a voda sa mení. V spodnej časti som to cítil. Oproti štvrtku a piatku je trať oveľa jednoduchšia, je to dosť rovné, časy budú lepšie a rozdiely ešte menšie," uviedol Jakub Grigar po svojom postupe do finále. "Bolo to pomalé. Neurobil som vážnejšiu chybu, ale asi mi to dostatočne nekĺzalo. Po prejazde cieľom som bol sám prekvapený, že je to až také zlé. Myslel som si, že bez vážnejšej chyby sa dostanem do pätnástky. Bol som však dosť pomalý," skonštatoval smutný Martin Halčin.

Slovenskí reprezentanti Ladislav a Peter Škantárovci postúpili do finále kategórie C2. Úradujúci olympijskí víťazi predviedli veľmi rýchlo jazdu, dostali však štyri trestné sekundy za dotyky s bránkami 10 a 11, čo ich odsunulo na šiestu pozíciu. Ďalej postúpilo desať posádok. Víťazmi semifinále sa stali Nemci Robert Behling, Thomas Becker. Finále C2 má začiatok v sobotu o 16.24 h.

"Jazda bola celkom fajn, poistili sme si kombináciu štyri-päť a vo finále sa budeme snažiť to dať lepšie. Cítili sme, že loď celkom ide. Sme radi, že sme postúpili do finále a teraz sa budeme snažiť čo najlepšie pripraviť,“ povedal Ladislav Škantár. Peter Škantár s jeho hodnotením súhlasil: "Boli tam tie malé chybičky, vo finálovej jazde sa ich musíme vyvarovať.“

Škantárovci boli jediní slovenskí zástupcovia v semifinále kategórie deblkanoistov v Tacene. Trojnásobní olympijskí víťazi Pavol a Peter Hochschornerovci a tiež Tomáš Kučera a Ján Bátik ešte vo štvrtok neprešli sitom kvalifikácie.

Výsledky z ME v Tacene - sobota:

MUŽI
K1 - semifinále: 1. Felix Oschmautz (Rak.) 84,54 s (0), 2. Boris Neveu (Fr.) 85,10 (0), 3. Mateusz Polaczyk (Poľ.) 85,72 (0),... 7. Jakub Grigar 86,63 (0),...15. Andrej Málek 87,91 (0) - postúpili do finále,...26. Martin Halčin (všetci SR) 91,56 (0) - nepostúpil do finále

MUŽI
C2 - semifinále (prvých 10 do finále): 1. Robert Behling, Thomas Becker (Nem.) 101,94 s (0), 2. Marcin Pochwala, Piotr Szczepanski (Poľ.) 102,44 (0), 3. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (ČR) 102,79 (0), ... 6. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SR) 104,10 (4) - postúpili do finále

Viac o téme: Jakub Grigar Martin Halčin Andrej Málek