Pištej po prehre s 13-ročným talentom nahnevaný na rozhodcov: Japonsko je politicky silnejšie!

Slovenský reprezentant v stolnom tenise Ľubomír Pištej Slovenský reprezentant v stolnom tenise Ľubomír Pištej Zdroj: TASR

DÜSSELDORF - Púť slovenského reprezentanta Ľubomíra Pišteja na 54. majstrovstvách sveta v stolnom tenise jednotlivcov v nemeckom Düsseldorfe (29. 5. - 5. 6. 2017) sa skončila medzi šestnástkou najlepších singlistov. Po troch víťazstvách zastavil jeho úspešné ťaženie mladý Japonec Tomokazu Harimoto, ktorý ho v sobotňajšom osemfinálovom stretnutí 4. kola dvojhry mužov zdolal 4:1 na sety. Pištej tak zostal pred bránami do štvrťfinále.

Prešovský rodák (156. v renkingu ITTF) začal proti vychádzajúcej hviezde svetového stolného tenisu odvážne a s chuťou. V prvom sete bol prakticky stále vo vedení. Odskočil na 9:7 a zdalo sa, že smeruje za jeho ziskom. Harimoto (69.) však otočil na 10:9, ale následne nestačil na víťazný forhend súpera. Druhú možnosť však už využil (12:10). Aj druhé dejstvo sa hralo najskôr podľa Pištejových nôt. Od stavu 6:4 však prišla päťbodová šnúra protihráča, ktorý síce vzápätí dovolil Slovákovi skorigovať na 8:9, ale koncovku zvládol (11:8).

Zverenec reprezentačného trénera Jaromíra Truksu išiel v treťom sete do vedenia 2:0, keď mu rozhodca "odpískal" zlý servis a nasledovala diskusia. Po nej zvýšil na 3:1, ale chvíľu neskôr prehrával 5:8. Zabojoval však a vyrovnal na 9:9, ale ďalšie dve loptičky patrili Harimotovi. Zdalo sa, že ďalší priebeh bude mať rýchly spád. Ešte len 13-ročný Japonec vyhrával v štvrtom sete 7:3, 8:4 i 9:6, ale Pištej to nezabalil a po päťbodovej šnúre prišla odmena v podobe zisku aspoň jedného dejstva (11:9). Ani v nasledujúcej časti nezachytil úvod. S úradujúcim majstrom sveta v kategórii juniorov rýchlo prehrával 0:4, neskôr 2:7 a 6:10. Harimoto sa snažil hneď ukončiť stretnutie, ale prvé tri jeho mečbaly zostali nevyužité. Reprezentant krajiny vychádzajúceho slnka zužitkoval až štvrtý za stavu 10:9 a mohol sa tešiť z postupu do najlepšej osmičky.

13-ročný Tomokazu Harimoto Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA

"S výkonom v tomto zápase nemôžem byť spokojný. Nehral som to, čo som si predsavzal. V dôležitých momentoch v každom sete mi rozhodcovia umelo a nezmyselne odpískali nesprávne podanie. So žiadnymi inými rozhodcami sa mi to nikdy nestalo. Niekedy je lepšie nezasahovať do vecí, ktorým človek nerozumie. Rozhodcovia to zvládli na jednotku. Japonsko je politicky silnejšie ako Slovensko a predsa len treba živiť mýtus o 13-ročnom talente tisícročia," poznamenal k osemfinálovej prehre Pištej, ktorý však bol spokojný so svojím účinkovaním v Düsseldorfe: "Turnaj celkovo hodnotím veľmi pozitívne. Porazil som troch výborných hráčov, veľa Slovákom doma som zmenil plány, zrušili dovolenky a sledovali moje zápasy. To je presne to, prečo športovci hrajú a hrdo reprezentujú svoju krajinu."

Pištej napriek vyradeniu dosiahol svoj najväčší úspech vo dvojhre na MS, navyše postupom do osemfinále zopakoval výsledok svojho predchodcu z reprezentačného dresu Milana Grmana. Ten sa do osemfinále dvojhry prebojoval na MS 1997 v anglickom Manchestri.