VIDEO Prvú etapu Okolo Slovenska rozhodol hromadný špurt: Tybor v druhej desiatke

Víťaz prvej etapy Estónec Mihkel Raim z tímu Israel Cycling AcademyVíťaz prvej etapy Estónec Mihkel Raim z tímu Israel Cycling Academy Zdroj: SITA

BANSKÁ BYSTRICA - Víťazom 1. etapy na 60.+1. ročníku cyklistických pretekov Okolo Slovenska z Levoče do Banskej Bystrice (211,8 km) sa vo štvrtok stal Estónec Mihkel Räim z izraelského tímu Cycling Academy. V etape s výrazne horským profilom, ktorej súčasťou bolo aj 7 vrchárskych prémií vrátane vysokotatranských prejazdov Starým Smokovcom, Štrbským Plesom či Čertovicou v Nízkych Tatrách si v šprintérskom závere väčšej skupiny cyklistov Räim poradil s Belgičanom Kevinom Pauwelsom a Talianom Davidem Mucellim.

Líder celkovej klasifikácie Slovinec Jan Tratnik z tímu CCC Sprandi Polkowice finišoval ako šiesty a upevnil si prvú priečku s náskokom 13 sekúnd pred Čechom Josefom Černým (Elkov-Author Cycling Team). Spomedzi slovenských cyklistov bol v 1. etape najlepší Patrik Tybor, ktorý skončil sedemnásty. Celkovo patrí členovi tímu Dukla Banská Bystrica 14. pozícia s odstupom 30 sekúnd na Tratnika.

Držiteľ dresu pre najlepšieho Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA

Únik dňa sa zrodil už po niekoľkých kilometroch, čo cyklisti opustili Levoču. Najprv bola vpredu dvojica Hans-Jörg Leopold (WSA-Greenlife) a Mattia Viel (Unieuro), neskôr sa pridali ďalší traja cyklisti Peeter Pruus (Rietumu Banka), Daniel Turek (Cycling Academy) a Nikolaj Trusov (RusVelo). Po 40 km bol náskok utečencov už štvorminútový a neustále sa zvyšoval. Najvyššie postaveným pretekárom z tejto pätice bol po úvodnom prológu Trusov. Bývalý spolujazdec Petra Sagana v tíme Tinkoff figuroval na 24. priečke priebežného celkového poradia s odstupom 26 sekúnd na lídra Jana Tratnika. Čech Turek ovládol prvé dve horské prémie v Starom Smokoci a Štrbskom Plese, tretia na Sýkorovom vrchu sa stala korisťou Taliana Viela. Na 123. km cyklisti prechádzali obávanou Čertovicou a vtedy bola vpredu už len dvojica Turek - Pruus, neskôr na Vagnári opäť dominoval Turek a poistil si dres pre najlepšieho vrchára. Potom sa únik skončil a na rýchlostnej prémii v Brezne (144,7 km) z veľkého balíka zvíťazil Tratnik

S blížiacim sa koncom etapy sa podľa "live" sekcie portálu okoloslovenska.sk začalo nastupovať. Po jednom takomto pokuse sa dostala dopredu 8-členná skupina aj so Slovákom Marekom Čaneckým (Amplatz-BMC), ktorá si vypracovala náskok 30 sekúnd, ale pelotón ich dostihol. Ataky likvidoval najmä poľský tím CCC Sprandi Polkowice lídra pretekov Tratnika. Na predposlednej horskej prémii 20 km pred cieľom na Spyneku bol prvý Kolumbijčan Bernardo Suaza (Manzana Postobon), Čanecký zabodoval na treťom mieste. Pred prvým príchodom do Banskej Bystrice sa vpredu sformovala 5-členná skupina s dvoma Slovákmi Čaneckým a Patrikom Tyborom. Obaja domáci pretekári bodovali na poslednej rýchlostnej prémii 14,5 km pred cieľom, keď skončili na druhom, resp. treťom mieste. Únik nevydržal do konca. Do cieľa napokon prišla väčšia skupina pokope a z nej vyšiel v šprinte víťaz Estónec Mihkel Räim.

Víťaz etapy Estónec Mihkel Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA

Do prvej etapy pretekov Okolo Slovenska nastúpilo 146 cyklistov z 25 tímov a 28 krajín. O kvalitný športový zážitok sa budú do nedele starať jazdci z 5 prokontinentálnych tímov (PCT), 16 kontinentálnych zoskupení (CT) a 4 národných reprezentácií (NT). Medzi nimi figuruje aj jediné profesionálne slovenské družstvo UCI - Dukla Banská Bystrica patriace do kategórie CT. Celkový víťaz na Okolo Slovenska bude známy v nedeľu 11. júna v historickom centre Trnavy. V hre je 738 bodov do rebríčka UCI a tiež finančné odmeny v celkovej sume 30 455 eur. Celkový víťaz získa prémiu 3000 eur, víťaz každej etapy sa môže tešiť na 1300 eur.

Výsledky - Okolo Slovenska 2017 - štvrtok:

1. etapa: Levoča - Banská Bystrica (211,8 km): 1. Mihkel Raim (Est.) Israel Cycling Academy 5:06:20 h, 2. Kevin Pauwels (Belg.) Marlux - Napoleon Games, 3. Davide Mucelli (Tal.) Meridiana Kamen Team, 4. Sergio Higuita (Kol.) Manzana Postobón, 5. Dennis van Winden (Hol.) Israel Cycling Academy, 6. Jan Tratnik (Slovin.) CCC Sprandi Polkowice,...17. Patrik Tybor, Dukla Banská Bystrica...34. Marek Čanecký (obaja SR) Amplatz-BMC - všetci rovnaký čas ako víťaz

Poradie po 1. etape: 1. Jan Tratnik (Slovin.) CCC Sprandi Polkowice 5:10:57 h, 2. Josef Černý (ČR) Elkov-Author Cycling Team +13 s, 3. Mattia Cattaneo (Tal.) Androni -Sidermec +21, 4. Marco Frapporti (Tal.) Androni - Sidermec +24, 5. Piotr Brožyna (Poľ.) CCC Sprandi Polkowice +25, 6. Ricardo Vilela (Portug.) Manzana Postobon +26,...14. Patrik Tybor +30,...28. Martin Haring (obaja SR) obaja Dukla Banská Bystrica +39.

Zostávajúci program 60 + 1. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska (7. - 11. júna):
9. júna: Banská Bystrica - Nitra - 2. etapa (172 km) - 3 rýchlostné prémie - 3 horské prémie
10. júna: Nitra - Trnava - 3. etapa (222,1 km) - 3 rýchlostné prémie - 4 horské prémie
11. júna: Trnava - Trnava - 4. etapa (152,5 km) - 3 rýchlostné prémie

Viac o téme: Okolo Slovenska Patrik Tybor Mihkel Raim