Roland Garros spoznal prvého finalistu: Boj Murrayho s Wawrinkom päťsetovou drámou!

Andy Murray a Stan Wawrinka (vľavo)
Andy Murray a Stan Wawrinka (vľavo)

PARÍŽ - Švajčiarsky tenista Stan Wawrinka nasadený ako tretí zvíťazil za 4:34 h tesne 6:7 (6), 6:3, 5:7, 7:6 (3), 6:1 nad britským lídrom singlového renkingu ATP Andym Murraym v atraktívnom stretnutí piatkového semifinále dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros na antuke v Paríži (28. mája - 11. júna). V prvej časti pritom Wawrinka nezužitkoval náskok 5:3 na gemy ani setbal na podaní v tajbrejku a v treťom dejstve mu nestačilo vedenie 3:0, resp. 4:2, napokon na to celkovo nedoplatil. V päťsetových maratónoch má pozoruhodne pozitívnu štatistiku 24:9, Murray neutrálnejšiu 25:21. Švajčiar dosiahol svoj okrúhly 40. zápasový úspech na tomto podujatí.

"V takej atmosfére, aká panovala dnes, človek nemôže neodovzdať všetko. Bolo to jednoducho neskutočné. Vždy sú možné dva uhly pohľadu na vývoj. Buď budete rozmýšľať nad tým, že prehrávate 1:2, keď ste postrácali náskoky, alebo sa koncentrujete na to, že dominujete a dokážete mať kontrolu vo výmenách. Ja som si vybral ten druhý prístup. Proti Andymu vopred viete, že vás prinúti zahrať veľa úderov. Spoľahol som sa na moje zbrane," povedal Wawrinka ešte na kurte, citoval ho blog podujatia.

Miestny šampión zo sezóny 2015 Wawrinka sa revanšoval 30-ročnému rodákovi zo škótskeho Dunblane Murraymu za minuloročnú prehru, ktorú vo francúzskej metropole inkasoval v rovnakej fáze (4:6, 2:6, 6:4, 2:6). V bilancii zo vzájomných duelov týchto dvoch držiteľov troch titulov z veľkej štvorky znížil na 8:10. Rivalita trvá už od sezóny 2005. Švajčiar v 1. kole tohto turnaja premohol Jozefa Kovalíka, Brit v 2. kole vyradil Martina Kližana.

Tridsaťdvaročný zverenec Magnusa Normana Wawrinka bude v nedeľu bojovať o Pohár mušketierov s úspešným z nasledujúceho semifinále Rafael Nadal (Šp.-4) - Dominic Thiem (Rak.-6). Proti Španielovi má skóre 3:15, s Rakúšanom stojí 3:1. Rodák z Lausanne Wawrinka teraz disponuje štatistikou 4:20 proti úradujúcim jednotkám svetového rebríčka, pričom všetky štyri úspechy dosiahol na Majors, tri predchádzajúce bez výnimky vo finále.

Hrdina parížskej súťaže juniorov z roku 2003 Wawrinka je najstarším finalistom medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska od sezóny 1973, keď sa takto ďaleko dostal Niki Pilič vo veku 33 rokov a 280 dní. Vo finále na Majors Wawrinka ešte nikdy neprehral, okrem RG 2015 triumfoval aj na Australian Open 2014 a US Open 2016. Ťahá šnúru 10 zápasových úspechov, na najpomalšom povrchu svoju rekordnú. Predtým trikrát zaznamenal na tehlovej múčke 9 víťazstiev za sebou.

Wawrinka v úvodnej časti na Dvorci Philippa Chatriera doplatil na premrhanie náskoku 5:3 na gemy, v neskoršom tajbrejku zlyhal pri setbale na podaní a rýchlo za to pykal. Dokázal však - na rozdiel od Murrayho - priebežne vystupňovať svoj výkon. Keď od skóre 2:3 a podanie v druhom dejstve nazbieral sedem gemov za sebou na 6:7 (6), 6:3, 3:0 a príjem, tzv. momentum jasne bolo na jeho strane.

Brit však v pocitovo nepravdepodobnej chvíli zabral, znížil na 2:3 a po zaváhaní na 2:4 predviedol rebrejk. Navyše, na returne v deviatej hre viedol Murray 40:15 a zrazu sa črtalo dokonalé preklopenie rozletu na jeho stranu, ale prišli dva pokazené hrateľné bekhendy. Wawrinka však viacerými zlými rozhodnutiami a realizáciami v opticky jasných situáciách doslova daroval protivníkovi jedenásty gem a už sa nevyhol manku 1:2 na sety.

Štvrtá časť priniesla mnoho spektakulárnych výmen s bežeckými vypätiami a ekvilibristickými zákrokmi, ale žiadny brejkbal. V tajbrejku Švajčiar unikol na 2:0, divokým forhendom pripustil skóre 2:2. Za stavu 2:3 však Britovi hrubo nevyšiel stopbal a z manka už sa nedostal. Neutíchajúco aktívny Wawrinka premenil hneď prvý setbal brutálnym forhendovým returnom.

Švajčiar sa viezol na vlne: okamžite zvládol brejk a potvrdil ho na nulu. Keď Murray vyhodil forhend hraný na pätách v obrane na 0:3 a príjem, bolo v podstate hotovo, akokoľvek mal Wawrinka sklon k výkyvom. Na 4:0 sa posunul cez nepríjemných 0:30, v piatom geme prerazil Britovo podanie zo svojho 0:30. Následne utrpel brejk, ale štvrtý raz v tomto sete zabral na príjme. Za stavu 40:15 premenil mečbal bekhendom popri čiare.

Víťaz prípravného podujatia v Ženeve Wawrinka celkovo predviedol oveľa intenzívnejší a iniciatívnejší výkon. Murray tradične pretrvával disciplinovaným a pracovitým tenisom, ale napokon sa ním nepresadil. Proti ofenzívne ladenému súperovi potreboval v kľúčových okamihoch predsa len menej zdráhavosti. Švajčiar, pochopiteľne, pri svojom agilnom prejave urobil výrazne viac chýb (77:36), zároveň však dominoval na "winnery" 87:36.

Stan Wawrinka (Švaj.-3) - Andy Murray (V. Brit.-1) 6:7 (6), 6:3, 5:7, 7:6 (3), 6:1 za 274 minút

Zostávajúci program piatkového semifinále dvojhry mužov:
Rafael Nadal (Šp.-4) - Dominic Thiem (Rak.-6) / bilancia: 4:2


Tagy: Roland Garros Andy Murray Stan Wawrinka

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA