Najväčšia výzva pre Wawrinku či Nadalovo zavŕšenie misie: Finále sľubuje veľkolepé divadlo!

Stan Wawrinka a Rafael Nadal
Stan Wawrinka a Rafael Nadal

PARÍŽ - Rokmi overená éra veľkej tenisovej štvorky Roger Federer, Novak Djokovič, Rafael Nadal, Andy Murray možno už v nedeľu bude potrebovať drobnú úpravu. Ak vo finále Roland Garros Stan Wawrinka zdolá Rafaela Nadala, získa štvrtý grandslamový titul a v ich počte sa dostane pred Murrayho (4:3).

Štatistici sú pred mužským finále medzinárodných majstrovstiev Francúzska v plnej permanencii. Pripomínajú, že Wawrinka dosiaľ nikdy neprehral vo finále na turnaji veľkej štvorky a od sezóny 2014 mu každý rok prináša jeden takýto elitný titul. Na druhej strane kurtu však bude Rafael Nadal, ktorému nepovedia inak ako antukový kráľ. Z Roland Garros má v zbierke 9 titulov so zápasovým skóre 78:2. Keď sa k tomu prirátajú všetky jeho zvládnuté antukové súboje na tri víťazné sety v kariére, vzíde z toho bilancia 101:2. Nadal urobí všetko preto, aby po dvojročnej odmlke opäť ovládol svoj najobľúbenejší turnaj. Víťaz sa stane novou svetovou dvojkou za čoraz zraniteľnejším Murrayom. Ak Nadal získa desiaty titul v Paríži a dovŕši vlastnú misiu "La Décima", bude to zároveň jeho pätnásty triumf na tzv. Majors. Osamostatní sa na historicky druhej priečke za rekordérom Rogerom Federerom (18). Nadal sa tiež môže stať prvým hráčom v otvorenej ére a len druhým celkovo s aspoň desiatimi singlovými titulmi na jednej súčasti Grand Slamu. Jedenásť ich nazbierala Austrálčanka Margaret Courtová na Australian Open v období 1960 - 1973.

"Hrať proti Rafovi na antuke v Paríži je pravdepodobne tá najväčšia tenisová výzva. Je to najlepší hráč všetkých čias na antuke. Finále je však špecifická záležitosť a tlak bude na nás oboch. Určite nepôjdem do toho bez tlaku, ale ani s tým, že nechcem zvíťaziť," uviedol Stan Wawrinka.

Nadal nerád hovorí o sebe ako favoritovi na víťazstvo. A keď pred finále sa priamej otázke o možnosti získania desiateho parížskeho titulu nevyhol, zaobalil to aspoň do vlastnej neschopnosti vnímať tenis z hľadiska štatistík. "V matematike som nikdy nebol dobrý. Deviaty alebo desiaty titul? Veď je to len 10-percentný rozdiel," vtipkoval Nadal. V edícii 2017 je Nadal suverénny ako už dávno nie. V šiestich zápasoch na ceste do finále súperom neodovzdal ani jeden set a dovedna len 29 gemov. Premožiteľa Novaka Djokoviča, Rakúšana Dominica Thiema, v semifinále sfúkol 6:3, 6:4, 6:0.

"Ak zvíťazí aj v nedeľu, bude to čosi výnimočné. V Paríži stále uvažujeme len o najbližšom zápase a nie o prípadnom zisku titulu. Aj keď v prípade finále je to vlastne to isté," uviedol Nadalov strýko Toni. "V tomto roku si Rafa na turnaji zatiaľ počína veľmi dobre," priznal navonok málovravný Španiel, ktorý v tenise drží ochrannú ruku nad Nadalom od jeho štyroch rokov.

Aj z pohľadu štýlu hry finále Wawrinka - Nadal sľubuje veľké divadlo. Ide o hráčov s absolútne odlišnou tenisovou filozofiou. Zatiaľ čo Wawrinka je ofenzívny "strelec" či "lovec", ktorý nemal problém nasúkať Murraymu v semifinále 87 víťazných úderov, Nadal je povestný svojou prepracovanou obrannou stratégiou s množstvom topspinových úderov, ale aj drvivým prechodom do útoku. "Wawrinka je pravák a jeho obľúbeným aj účinným úderom je krížny jednoručný bekhend. Ak ho však bude hrať proti ľavákovi Nadalovi, tak bude smerovať na súperov forhend," pripomína AP.

Nadal má vysoko pozitívne skóre zo vzájomných duelov s Wawrinkom - 15:3. Na Roland Garros 2013 Španiel Švajčiara hladko zdolal vo štvrťfinále 6:2, 6:3, 6:1. Vo finále Australian Open 2014 sa však tešil švajčiarsky bombardér z triumfu 6:3, 6:2, 3:6, 6:3. "Stan je vysoká prekážka, ale kto ňou už dnes nie je? Je to výborný hráč na kontraúdery. Vyhral všetky grandslamové finále, do ktorých sa dostal, Rafa zasa v Paríži nikdy neprehral vo finále. Uvidíme teda, ktorý z nich v nedeľu okúsi prvú takúto prehru," zamyslel sa Toni Nadal.


Tagy: Rafael Nadal Stan Wawrinka

Zdroj:
SITA
Foto:
followyoursport.com

DISKUSIA