Výnimoční športovci v Šamoríne: Fanúšikom sa predstaví aj olympijský víťaz Matej Tóth

Matej Tóth
Matej Tóth

BRATISLAVA - Najväčšími hviezdami 52. ročníka prestížneho atletického mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft (P-T-S) budú dvaja olympijskí víťazi - poľská kladivárka Anita Wlodarczyková a slovenský chodec Matej Tóth.

V areáli x-bionic sphere v Šamoríne nebudú v sobotu 17. júna chýbať ani prezident Európskej atletiky (EA) Svein Arne Hansen či prvý viceprezident Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) Sergej Bubka, legendárny skokan o žrdi a čestný občan Bratislavy. Medzi hosťami podujatia budú i majster sveta 1983 v hode diskom Imrich Bugár či chodec Jozef Pribilinec.

Milá udalosť bude sprevádzať už slávnostné otvorenie mítingu, uskutoční sa totiž ceremoniál odovzdania bronzovej medaily pre Luciu Hrivnák Klocovú z ME 2010 v Barcelone, ktorú získala dodatočne po diskvalifikácii Rusky Marie Savinovovej.

Organizátori privítajú takmer 130 atlétov z 33 krajín všetkých kontinentov, ako nezávislá atlétka sa predstaví ruská skokanka do diaľky Daria Klišinová, ktorá s Janou Velďákovou bude súťažiť na premiére Memoriálu Evy Šuranovej. „V každej disciplíne privítame výnimočných športovcov. Verím, že všetci diváci, ktorí v sobotu prídu do Šamorína, uvidia špičkové výkony a užijú si príjemnú sobotu," povedal prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok.

Zaujímavé budú súťaže v hode kladivom, prvýkrát ako súčasť prestížneho seriálu IAAF Hammer Throw Challenge a aj s dvojicou elitných poľských reprezentantov Anitou Wlodarczykovou a Pawlom Fajdekom či Slovákmi Martinou Hrašnovou, Liborom Charfreitagom a Marcelom Lomnickým. Kladivárky začnú hlavný program podujatia o 13.15 h, muži prídu na rad o 15.05 h.

Dovedna sa na mítingu predstaví 7 olympijských medailistov, vrátane dvoch šampiónov (Wlodarczyková, Matej Tóth), jedenásť medailistov z majstrovstiev sveta a ďalších 20 medailistov z kontinentálnych šampionátov vrátane slovenskej špičky. „Chceme sa v hodnotení mítingov posunúť vyššie,“ hovorí podpredseda SAZ Ladislav Asványi, podľa jeho slov rozpočet celého podujatia je do 300-tisíc eur. „Značnú časť sa snažíme zabezpečiť z vlastného marketingu. Veľmi nás teší veľký spoločenský záujem o toto podujatie,“ povedal Asványi.

Spomedzi Slovákov sa Ján Volko bude o 15.30 h snažiť atakovať slovenské maximum 20,66 s na 200 m, na 800 m dvojica Jozef Repčík, Matúš Talán bude od 16.38 h súperiť aj s majstrom sveta z roku 2013 Mohammedom Amonom či strieborným olympijským medailistom z Londýna 2012 Nijelom Amosom. Ťahákom bude o 16.20 h chôdza na 3000 m aj s miláčikom slovenského športu Matejom Tóthom. „Sme radi, že sa nám podarilo vložiť do programu chôdzu. Bude to jediná súťaž Mateja Tótha pred MS, na ktorých bude obhajovať zlato,“ poznamenal Korčok.

Zabudnúť nemožno ani na Ivetu Putalovú na 400 m či Alexandru Štukovú na dvojnásobnej vzdialenosti. „Cítim sa dobre, natrénované mám. Očakávam splnenie limitu na MS do Londýna, súperky mám kvalitné,“ povedal Putalová, ktorá by chcela pokoriť čas 52,10 s. „Najlepšie by bolo, ak by som v Šamoríne dosiahla osobný rekord. Verím, že sa mi podarí potiahnuť za kvalitnými súperkami,“ prezradila Alexandra Štuková.

Veľkú radosť z ďalšieho ročníka podujatia má predseda predstavenstva areálu s názvom x-bionic sphere Juraj Bača, niekdajší reprezentant SR v rýchlostnej kanoistike. „Teší ma záujem o náš areál. Je to pre nás výzva aj záväzok,“ povedal Bača a doplnil: „Rozhodli sme sa za prípadný svetový rekord na tomto podujatí ponúknuť 10-tisíc eur.“


Tagy: Matej Tóth Peter Korčok Anita Wlodarczyková Ján Volko

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA