Federer hecuje fanúšikov: Toto je len začiatok, túžim byť majster na kurtoch!

Roger Federer a jeho oslavné gesto
Roger Federer a jeho oslavné gesto

STUTTGART - Hoci je Roger Federer skvelým veteránom tenisových dvorcov, v stredu na tráve v nemeckom Stuttgarte sa postaví proti hráčovi ešte o tri roky staršiemu. Zatiaľ čo 18-násobný grandslamový šampión Federer v auguste dovŕši 36 rokov, bývalej svetovej dvojke Nemcovi Tommymu Haasovi už ťahá na štyridsiatku. Federer a Haas si zahrajú proti sebe v súťažnom zápase už po sedemnásty raz a podľa vzájomnej bilancie je favorit jednoznačný - švajčiarsky maestro vedie 13:3. Zrejme sú na seba dôkladne nachystaní, keďže už v nedeľu absolvovali v dejisku spoločný 1,5-hodinový tréning v 30-stupňovom teple.

"Poznáme sa navzájom veľmi dobre a to už poriadne dlho. Bližšie sme sa zoznámili v čase, keď sa moja snúbenica a jeho manželka stali priateľkami. Potom prišli deti a začali sme sa častejšie stretávať. Mali sme rovnakého agenta Tonyho Godsicka, čiže aj cez neho sme sa bližšie poznali. A aký je Federer človek? Prvotriedny. Prežil som toho s ním dosť a som rád, že ho môžem nazvať priateľom," uviedol Tommy Haas, aktuálne 302. hráč rebríčka, na webe ATP World Tour.

Tridsaťdeväťročný Haas už vyhlásil, že po sezóne definitívne končí kariéru, ale dovtedy by chcel ešte čosi ukázať zo svojho niekdajšieho umenia. Na tráve cíti šancu, v 1. kole prešiel cez Francúza Pierre-Huguesa Herberta 6:3, 4:6, 7:5 v zápase, ktorý trval bezmála dve hodiny. Federer mal ako nasadená jednotka a svetová päťka v prvom kole voľno, na súťažné kurty sa vracia po 10-týždňovej pauze, ktorú si doprial po famóznom vstupe do sezóny a "betónových" triumfoch na Australian Open, v Indian Wells a Miami. Bývalý líder singlového renkingu má tento rok zápasovú bilanciu 19:1. Jedinú prehru utrpel 1. marca v osemfinále v Dubaji s Rusom Jevgenijom Donským, aj to z troch mečbalov. Antuku kompletne vynechal, ale na tráve je Federer absolútnym fenoménom a chce nadviazať na niekdajšiu slávu. Na najrýchlejšom povrchu získal na nej 15 turnajových titulov, z toho 7 v slávnom All England Clube vo Wimbledone.

"Federer je najlepší hráč histórie na tráve. Zažili sme proti sebe niekoľko veľkých tenisových bitiek, teším sa aj na tento zápas s blízkym priateľom. On je veľký favorit, ale nikdy dopredu neviete, čo sa môže stať," poznamenal Haas na webe ATP WorldTour. "Z toho, čo som dokázal v prvej časti sezóny, som ešte stále milo prekvapený. Možno som vyťažil aj z faktu, že Andy Murray neudržal vysokú úroveň svojej hry z konca minulého roka a Novak Djokovič tiež nehral svoj najlepší tenis," vrátil sa Federer k parádnej tenisovej jari. Pred vstupom do turnaja Mercedes Cup poznamenal: "Dosť už bolo pauzy. Trénoval som toľko, že si pripadám ako majster sveta v tejto činnosti. Ja však túžim byť majstrom aj na súťažných kurtoch. Sľubujem, že dosť bolo prestávky a som odhodlaný odohrať kompletný program druhej polovice sezóny. A Stuttgart je v tomto začiatok."

Súboj turnajovej jednotky Federera s držiteľom voľnej karty Haasom v 2. kole dvojhry sa v stredu v Stuttgarte nezačne skôr ako o 15.30 h.


Tagy: Roger Federer Tommy Haas

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA