Svetová cyklistika smúti za bývalým šéfom: Muža, ktorý kryl Armstronga, zabila leukémia!

Hein VerbruggenHein Verbruggen Zdroj: TASR

AMSTERDAM - Hein Verbruggen, bývalý prezident Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI), zomrel v utorok v noci vo veku 75 rokov. Potvrdili to UCI aj Medzinárodný olympijský výbor, teda organizácie, ktorým zasvätil podstatnú časť svojho funkcionárskeho života.

Smrť Verbruggena potvrdila aj Holandská cyklistická asociácia prostredníctvom hovorcu Kevina Leenheersa. Holandský funkcionár bojoval tri roky s leukémiou.

Verbruggen bol počas šéfovania v UCI neraz negatívne konfrontovaný s problematikou dopingu. Jeho oponenti ho často napádali, že práve on bol zodpovedný za to, že kultúra dopingu vo svetovej cestnej cyklistike sa rozrástla do obludných rozmerov. A jedným z jeho prominentných chránencov mal byť aj Američan Lance Armstrong.

Hein Verbruggen Galéria fotiek (1) Zdroj: TASR

Bývalý multišampión, ktorý po verejnej dopingovej spovedi v januári 2013 prišiel o všetkých sedem titulov z Tour de France, sám obvinil Verbruggena z toho, že sa usiloval zakryť jeho doping z TdF ešte z roku 1999. Verbruggen, ktorý šéfoval UCI do roku 2005, dlhodobo odmietal akékoľvek spojenie s Armstrongom.

Viac o téme: UCI Hein Verbruggen Lance Armstron
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články