Bolestivá porážka Slovákov: Po najtesnejšej prehre bez šance na šampionát

Tomáš UrbanTomáš Urban Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Slovenskí hádzanári prišli o šancu prebojovať sa na ME 2018. V stredajšom kľučovom dueli 6. kvalifikačnej skupiny prehrali v Bratislave s Ruskom tesne 24:25 a v tabuľke klesli na poslednú štvrtú priečku.

Zverenci trénera Martina Liptáka sa s kvalifikáciou rozlúčia v sobotu na palubovke už istého postupujúceho lídra skupiny Švédska (Lidköping, 17.15 h). Na budúcoročné ME v Chorvátsku sa prebojujú prvé dva tímy a najlepší z tretích miest všetkých skupín. Druhú priečku si upevnila Čierna Hora po nečakanom triumfe nad Švédskom 28:24.

Pred zápasom sa oficiálne s reprezentačným dresom rozlúčil brankár Richard Štochl. V najcennejšom drese má na konte 258 zápasov a je rekordérom v počte ocenení pre najlepšieho hádzanára roka na Slovensku, stal sa ním deväťkrát. Od prezidenta Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Jaroslava Holešu prevzal pamätný reprezentačný dres s číslom 12.

Slovákom sa štart do zápasu nevydaril podľa predstáv. Po dvoch presných zásahoch Kovaľova prehrávali rýchlo 1:3, navyše už po štyroch minútach mal dve vylúčenia na konte defenzívny pilier Petro a duel musel dohrávať s hrozbou diskvalifikácie. Domáci napriek tomu silnému súperovi nedovolili odskočiť na viac ako dvojgólový rozdiel, hoci si Rusi počas celého prvého polčasu udržiavali tesný náskok. Po štvrťhodine viedli 8:6, potom ale svoj tím viackrát v bránke podržal Štochl a Rábek v 20. minúte vyrovnal na 9:9. Vďaka druhej premenenej sedmičke Tomáša Urbana napokon za vyrovnaného stavu odchádzali oba tímy aj na polčasovú prestávku.

Ľubomír Ďuriš Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR

Veľký boj o udržanie si postupovej šance pokračoval aj v druhom polčase. Rusi naďalej nechceli pustiť domácich do vedenia, po dvoch góloch Šiškarjova a jednom Kiseľjeva naopak odskočili v 39. minúte prvýkrát na rozdiel troch gólov - 13:16. Kouč Lipták okamžite reagoval oddychovým časom a jeho ekipa o tri minúty neskôr po presných zásahoch Jakuba Mikitu a Tomáša Urbana v krátkom slede vyrovnala na 17:17. Slováci dostali krídla, obetavo bránili a Petro ich v 48. minúte premiérovo poslal do vedenia - 20:19. Trojgólovú šnúru potom zavŕšil strelecky disponovaný Tomáš Urban na 21:19, keď domáci trestali hru súpera bez brankára. Rusi ale vyrovnali po sedmičke Soroku a drámu rozuzlila až záverečná päťminútovka. Ďuriš síce poslal domácich do vedenia 24:23, ale Šiškarjov v 59. minúte vyrovnal a Rusi deväť sekúnd pred koncom využili presilovku zásluhou toho istého hráča. Následny zásah Tomáš Urbana už prišiel po vypršaní riadneho času.

Kvalifikácia ME 2018 - 6. skupina

Slovensko - Rusko 24:25 (12:12)
zostava a góly SR: Štochl, Paul - T. Urban 9/4, Ďuriš 4, Petro 5, Dudáš, Rábek 1, Antl 1, Hruščák 2, Straňovský, J. Mikita 2, Volentics, Páleš, L. Urban, Guzy, M. Mikita. Najviac gólov Ruska: Šiškarjov 6, Soroka 5/3, Škurinskij, Kalaraš a Kiseľjev po 3. Rozhodovali: Dinu, Din (obaja Rum.), vylúčenia: 6:4, 7m hody: 4/4 - 4/3

Hlasy:
Martin Lipták (tréner SR): "Som sklamaný kvôli chlapcom i divákom. Čo sa nám stalo, to je hrozné. Nešťastná prehra. Nehovorím, že sme hrali dobre, to vôbec nie. V prvom polčase sme urobili jedenásť technických chýb, v druhom len tri, ale sme sa tam motali. Za predvedený výkon, keď sme od Rusov dostali len 25 gólov, sme si aspoň bodík zaslúžili. Nadrieme sa ako kone, v našej hre boli výborné i slabé veci, ale toto malo byť odmenené aspoň jedným bodom. Hrať pred takou kulisou je veľmi fajn."

Tomáš Urban (krídelník SR a najlepší strelec duelu): "Bol to pre nás nešťastný zápas, počas ktorého sme držali krok s Rusmi. Boli favoriti, kvalita je na ich strane trochu vyššia. Dokázali sme odohrať vynikajúcich 60 minút, mali sme veľkú šancu na konci. V prvom polčase sme urobili cez desať technických chýb, a to nás veľmi mrzí. Toto zažiť doma je niečo výnimočné, aj preto sme všetci statočne bojovali až do konca.“

Richard Štochl (brankár SR, rozlúčka s reprezentáciou): "Už dávnejšie som trénerovi hovoril, že chcem skončiť, dokonca som plánoval tichú rozlúčku a oznámiť to až po zápase. V reprezentácii som odohral 21 rokov a emócie boli veľké. Tie však opadli s úvodom duelu. Chcem sa fanúšikom poďakovať za krásnu rozlúčku.“

Viac o téme: Rusko Slovensko
  • Zdroj: TASR, SITA