Za úspechom osemnástky stojí aj bývalý reprezentant: Toto nemôžeme dopustiť!

Miroslav LažoMiroslav Lažo Zdroj: HDC Slovakia

BRATISLAVA - Mladí hokejisti na nedávnych majstrovstvách sveta do 18 rokov v Poprade pobláznili svojimi výkonmi celé Slovensko. Všetci ospevovali robotu, ktorú odviedol kouč Norbert Javorčík spolu s realizačným tímom, ale málokto vie, že za týmto úspechom stojí ešte niekto. Bývalý reprezentant a ikona Slovana Bratislava Miroslav Lažo. Ten so svojím tímom dokonale pripravil mladíkov na šampionát v Poprade. Športky sa rozhodli vyspovedať bývalého úspešného hokejistu. Ten prehovoril o fungovaní a princípoch, na ktorom je založené jeho tréningové centrum:

 • Už sú to tri roky, čo ste skončili s hokejom. Hovorí sa, že profesionálny športovci sa majú problém zaradiť do normálneho života. Ako sa vám darí?

"Mal som to šťastie, že som si už posledné dva roky hokejovej kariéry pripravoval svoj súkromný resp. pracovný život. Musím povedať, že som mal aj šťastie na úžasných ľudí, s ktorými som začal spolupracovať. Výsledkom je tréningové centrum HDC Slovakia a niekoľko ďalších diagnostických centier po svete. Máme ich aj v Rusku, Švajčiarsku, Rakúsku, Kazachstane a podobne."

 • Na ktoré obdobie svojej kariéry spomínate najradšej?

"Keď som hrával v Žiline. To mi pomohlo dostať sa do extraligového kolotoča. Samozrejme nemôžem vynechať HC Slovan Bratislava, s ktorým som získal štyri tituly."

 • Vyskúšali ste si súťaže vo viacerých krajinách (Nemecko, Švédsko, Česko, Rusko). Ktorá bola najkvalitnejšia?

"Podľa mňa suverénne KHL a švédska liga. Bolo tam veľké nasadenie, kvalitne pripravení hráči a obrovské zázemie v kluboch."

 • V roku 2009 ste mali šancu vyskúšať si aj NHL, keď ste v kempe Edmontonu Oilers. Čo bolo dôvodom vášho návratu na Slovensko?

"Ponúkli mi iba zmluvu na farme a voľbu až 8. hráča, čo znamená, že by sa muselo sedem hráčov zraniť, aby som dostal šancu v NHL. Finančné podmienky na farme taktiež neboli najlepšie a mal som výhodnejšiu ponuku od Slovana Bratislava."

Miroslav Lažo v drese Galéria fotiek (9) Zdroj: HDC Slovakia

 • So Slovanom ste vyhrali štyri majstrovské tituly. Doteraz skandujú fanúšikovia vaše meno. Chodievate podporiť hokejistov aj na zápasy KHL?

"Veľmi rád sa chodievam pozrieť na chlapcov a podporiť ich. Musím povedať, že vždy mám pri tej atmosfére zimomriavky a rozbúši sa mi srdce."

 • Šéf Pro-Hokeja Richard Lintner často hovorí o účasti Slovana v extralige. Ste za túto možnosť, alebo by mal zotrvať v KHL?

"Ja si myslím, že Slovan si určite zaslúži hrať v KHL a nielen klub, ale aj skvelí diváci. Je to úžasná možnosť, že ľudia môžu vidieť také mená ako Kovaľčuk a podobne. Je to stále druhá najlepšia liga na svete, aj keď sa tam objavujú nejaké problémy. Tí fanúšikovia si to zaslúžia. Alternatívu by som videl v tom, že Slovan by mal nejaký extraligový tím alebo prvoligový ako takú farmu."

 • Momentálne sa venujete vlastnému hokejovému tréningovému centru HDC Slovakia. Funguje už štvrtý rok. Ako pokračuje vaša kariéra trénera?

"Som skôr riaditeľ tohto centra, ale zúčastňujem sa aj rôznych tréningových procesov, či kempov. Veľakrát aj samotných tréningov. Som pre to úplne zapálený. Máme tu viacero vysokokvalifikovaných trénerov, ktorí hrávali profesionálne hokej a študovali na FTVŠ (pozn. Fakulta telesnej výchovy a športu), prípadne ešte študujú. Úzko spolupracujeme s významnými odborníkmi a náš model je zameraný na všeobecnej príprave, špecializovanej príprave (pozn. ľad a individuálne herné činnosti), zdravotný stav, výživa a pitný režim, regenerácia a celé to uzatvára jedna z najdôležitejších vecí – mentálna príprava. Procesy uplatňujeme individuálnym prístupom pre jednotlivého hráča. Vždy to začína diagnostikou a pokračuje interpretáciou profilu hráča a prípravou tréningu, skorigovanou prípravou, cieľmi a uplatnením. Nakoniec robíme re-diagnostiku a uplatnenie v praxi."

"Naše centrum však nie je len pre profesionálov, ale pripravovať sa tu môžu všetky vekové kategórie. Máme samozrejme aj amatérske programy."

Miroslav Lažo a Ľubomír Galéria fotiek (9) Zdroj: HDC Slovakia

 • Aké známe hokejové osobnosti trénujete alebo ste trénovali?

"Každoročne sa u nás pripravujú viacerí profesionálni hráči z KHL, NHL a slovenskej, či českej najvyššej súťaže. Konkrétne nedávno odchádzal z centra aj víťaz Gagarinovho pohára Nikolaj Prochorkin z SKA Petrohrad. Tento rok ešte príde bronzový medailista z majstrovstiev sveta Bogdan Kiselevič z CSKA Moskva. Treba spomenúť aj slovenských reprezentantov, ktorí sa pripravujú u nás, a to Michal Čajkovský, Martin Bakoš, Martin Štajnoch, Lukáš Kozák, Adam Ružička a ďalší."

 • Podieľali ste saj aj na príprave mladých reprezentantov do 18 rokov, ktorí svojimi výkonmi pobláznili celé Slovensko. Čo obsahovala ich príprava?

"Nie je to len o mne, ale zásluha patrí celému tímu HDC, kde sme na každú oblasť zabezpečili odborníkov. Veľmi veľa tam spravil aj ambasádor projektu U18 Ľubomír Višňovský, ktorý je taktiež dôležitou súčasťou HDC Slovakia. Išiel príkladom a dával chlapcom cenné rady. Sám povedal, že pred a po tejto príprave videl obrovský pokrok u chalanov. Na tomto projekte pracovali všetci naši odborníci a sme hrdí na to čo dosiahli a ukázali. Táto dvojročná spolupráca ukázala svoj význam a potvrdila to, že keď sa systematicky pracuje, výsledok sa dostaví. Dôkazom toho je 5. miesto z minulého roku a tento rok 6. miesto. Ktovie, nebyť smolného gólu v predĺžení s Ruskom, možno by sme sa dostali aj vyššie."

"Model individuálnej prípravy, ktorý som spomínal vyššie naozaj ukazuje, že v tom dlhodobom horizonte môže priniesť aj výsledky a očakávaný efekt. Veď hráči boli kvalitne pripravení, sebavedomí a mali to správne upratané v hlavách. Predvádzajú kvalitnú hru, ktorá prináša nielen dobré výsledky, ale aj radosť fanúšikom."

Reprezentácia do 18 rokov Galéria fotiek (9) Zdroj: HDC Slovakia

 • Zúčastnili ste sa aj priamo šampionátu v Poprade?

"Áno, bol som v Poprade aj s Ľubom. Boli sme na zápasoch a chodili sme spolu aj do šatne. Snažili sme sa im byť podporou. Treba povedať, že kouč Javorčík to dobre riadil a mal to výborne zorganizované."

 • Čo hovoríte na ich výkony? Ktorému z hráčov predpovedáte najlepšiu hokejovú budúcnosť?

"Ich výkony hodnotím veľmi dobre, len si treba uvedomiť, že pred rokom alebo dvomi o nich nikto nevedel. Práve v tej efektívnej práci vidím tú cestu a treba v tom pokračovať. Nechceme dopustiť to, že po skončení šampionátu sa na hráčov a starostlivosť o nich zabudne a nikoho už nebudú zaujímať. Preto pokračujeme v spolupráci s danými hráčmi a ponúkli sme im v našom centre kompletnú starostlivosť a prípravu. V našom centre sa môžu kedykoľvek pripravovať a rozvíjať úplne bezplatne."

 • Myslíte si, že tento model individuálnej prípravy hráčov by mohol byť zapracovaný aj do ostatných reprezentácií?

"Časy, keď sme všetci trénovali rovnako, behali sme nekonečné kilometre na limit a nikoho nezaujímal zdravotný stav hráča, sú minulosťou. V každej oblasti pracuje odborník, ktorý sa špecializuje na danú vec. Potom, keď všetky oblasti spojíme, výsledok práce môže byť omnoho efektívnejší."

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 9
Viac o téme: Miroslav Lažo
 • Autor: © Zoznam
 • FOTO: HDC Slovakia
 • Zdroj: športky

Súvisiace články