Smutný koniec kvalifikácie pre Slovákov: Záverečný výprask a posledné miesto!

Slováci podľa predpokladov prehrali vo ŠvédskuSlováci podľa predpokladov prehrali vo Švédsku Zdroj: TASR

LIDKÖPING - Hádzanárska reprezentácia Slovenska uzavrela kvalifikačnú kapitolu o účasť na majstrovstvá Európy 2018 prehrou vo Švédsku.

V sobotňajšom zápase záverečného 6. kola II. fázy kvalifikácie, v ktorom už nemali šancu zasiahnuť do boja o postupové miestenky, podľahli Slováci v Lidköpingu domácim Švédom, už istým víťazom 6. skupiny, jednoznačne 17:31 (7:14). Zverenci trénera Martina Liptáka obsadili v konečnej tabuľke so ziskom 2 bodov poslednú 4. priečku.

Z postupu sa tešili aj Čiernohorci, ktorí vďaka druhopolčasovému obratu vydolovali v sobotu v Moskve proti Rusom bod za remízu 27:27 (11:16) a zahrajú si na budúcoročnom kontinentálnom šampionáte v Chorvátsku.

Výsledky - II. fáza kvalifikácie ME 2018 v hádzanej mužov v Chorvátsku - 6. skupina - 6. kolo - sobota:

LIDKÖPING
Švédsko - Slovensko 31:17 (14:7)
Najviac gólov za Švédsko: Tollbring, Zachrisson a Ekberg po 5
Zostava a góly SR: T. Paul, Žernovič 1 - Petro 1, Dudáš, Páleš, M. Straňovský 2, T. Urban 1, M. Volentics 1, Antl, P. Hruščák 4, Ľ. Ďuriš, M. Mikita 4, J. Mikita, L. Urban, Rábek, Guzy 3
pok. hody: 1/0 - 1/0, vylúčení: 2 - 1, rozhodovali: A. Covalciuc a I. Covalciuc (obaja Mold.), 2400 divákov

Tréner Lipták pozmenil zostavu oproti duelu s Rusmi a dal príležitosť aj ďalším hráčom z kádra. Švédi však od začiatka potvrdzovali úlohu favorita. Prvú i druhú päťminútovku vyhrali zhodne 3:1 a keď Tollbring zvýšil v 13. min už na 8:3, zobral si kouč SR oddychový čas. Jeho zverencom sa ani potom nepodarilo dotiahnuť, keďže viaceré gólové príležitosti zostali nevyužité. Naopak, švédsky tím pokračoval v nastúpenom trende. V koncovke sa spoliehal predovšetkým na krídla - ľavé Tollbringa s pravým Zachrissonom, ktorí sa v I. polčase postarali o desať zo štrnástich presných zásahov severanov. Tí odchádzali na prestávku za priaznivého stavu 14:7.

Dvojciferný rozdiel svietil na ukazovateli skóre v 38. min, keď sa presadil Gottfridsson (19:9). Švédi trestali benevolenciu i pasivitu v slovenskej defenzíve aj ďalej. Ekberg dal v 45. min na 24:12 a Lipták musel opäť dohovoriť svojim hráčom, ktorých nasadenie nebolo na požadovanej úrovni. V zostávajúcej štvrťhodine sa zapísal do streleckej listiny gólom do opustenej švédskej svätyne aj brankár Žernovič (15:27). O päť minút neskôr vyhrávali domáci už 31:15. Severania napokon odčinili stredajšie zaváhanie v Čiernej Hore víťazstvom pred svojimi fanúšikmi (31:17).

Martin Lipták (tréner SR): "Predpokladal som, že emočne budeme vyhorení, a tak aj bolo. Prvý polčas nebol z našej strany až taký zlý. Hra síce nebola ktovieaká, ale utvorili sme si šance, boli sme disciplinovaní a mali sme len tri technické chyby. Nepremenili sme však až trinásť vyložených príležitostí a z toho pramenil švédsky protiútok a druhá vlna, čím nás domáci takpovediac zničili. V druhom polčase sme to už nenaštartovali a v podstate len dohrávali. Nebudem im to vyčítať, predstavili sme sa tu s mladou zostavou. Každý videl, že títo hráči ešte potrebujú na sebe pracovať. Škoda, že nám vypadol Ľubo Ďuriš, ktorý hral v prvom dejstve celkom dobre."