Sen sa definitívne rozplynul: Po ďalšej potupe môžu Slováci na Final Four zabudnúť!

Slovenskí volejbalisti nestačili na HolandskoSlovenskí volejbalisti nestačili na Holandsko Zdroj: svf.sk

HAAG - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali na treťom turnaji 2. divízie Svetovej ligy v holandskom Haagu aj svoj druhý zápas, keď domácej reprezentácii podľahli v sobotu 0:3.

Zverenci trénera Andreja Kravárika tak stratili šancu kvalifikovať sa na záverečný turnaj Final Four do Austrálie. V poslednom zápase v Haagu nastúpia v nedeľu o 15.30 h proti Kórejskej republike.

Slováci nastúpili s viacerými zmenami v zostave oproti prvému zápasu s Českom. V základe neboli Zaťko, Paták, ani Bencz. Po vyrovnanom úvode sa do mierneho náskoku dostali domáci Holanďania a po dlhej výmene, na ktorej konci bol Ter Horst, viedli 8:5. Slováci znížili na 9:11, ale potom mali problémy na príjme a domáci zvýšili na 15:10 a 17:12. Ondrovič stredom ešte vykresal nádej na zvrat (14:17), ale Holanďania po chybách súpera opäť odskočili na päť bodov - 19:14. V koncovke prišli na ihrisko Zaťko a Bencz a po ich spolupráci znížil druhý menovaný na 18:22. Holandsko vyhralo prvý set 25:21.

Zaťko s Benczom ostali na ihrisku aj od začiatku druhého setu, v ktorom viedli Slováci 5:3 a 8:5, ale domáci pri nepríjemnom plachtiacom podaní Diefenbacha otočili na 9:8. Holanďania potom vyhrávali 15:12, ale Kriško útokom a dvomi esami za sebou znížil na 15:15. Pokračovalo sa bod po bode a po bloku Ondroviča sa Slováci pred koncovkou ujali vedenia 19:18. V závere však Holanďania za stavu 23:22 ubránili útok Slovákov a Ter Horst vybojoval prvý setbal. Domáci vyhrali druhý set tesne 25:23.

V úvode tretieho setu zatlačili Holanďania podaním Ter Maata a vyhrávali 6:2. Domáci boli vo väčšej pohode a svoj náskok zvýšili na 11:5 po ese van Haarlema. Holanďania mali celý set jasne vo svojich rukách, vyhrali ho 25:15 a ziskom troch bodov si po Slovinsku vybojovali účasť vo Final Four.

Svetová liga, Haag - Holandsko:
Holandsko - Slovensko 3:0 (21, 23, 15)
Zápas trval: 75 minút. Rozhodovali: Akinci (Tur.) a Heckford (Ang.), 1900 divákov.

Holandsko: Van Haarlem 4, Ter Maat 12, Koelewijn 4, Ter Horst 13, Andringa 9, Diefenbach 5, libero Sparidans (Overbeeke 2, Keemink 0, Jorna 0, Plak 0). Tréner: G. Vermeulen.

SR: Mlynarčík 2, Ondrovič 5, Lux 12, Prešinský 4, Palgut 1, Kriško 6, libero Kubš (Bencz 8, Zaťko 1, Tarabus 1). Tréner: A. Kravárik.

Andrej Kravárik, tréner SR: "Nastúpili sme so zmenami v zostave, ktoré boli vynútené, pretože máme problémy so zraneniami. Teší ma, že prvé dva sety sme dokázali držať krok s Holanďanmi, ktorí si víťazstvom zabezpečili postup na Final Four. Bohužiaľ sa ukázalo, že v niektorých situáciách, najmä v koncovkách setov, nám chýbala trpezlivosť a väčšia skúsenosť. Je to veľká škoda, pretože sme mali šancu vyhrať druhý set. Potom už bolo ťažké po psychickej stránke sa vrátiť späť. Je to pre nás obrovská škola, pretože väčšina hráčov, ktorí boli dnes na palubovke, pôsobia v našej, alebo českej lige. Ak chceme v Svetovej lige, alebo na majstrovstvách Európy uhrať dobrý výsledok, tak sa treba pripraviť tak, že keď prídu zranenia, aby boli ďalší hráči k dispozícii a aby sme vydržali od začiatku turnaja do konca."

Matej Paták, smečiar a kapitán SR: "Nemohol som nastúpiť pre zdravotné problémy, ktoré nechcem bližšie špecifikovať. Škoda prvých dvoch setov, v ktorých sme mali šancu ich vyhrať. Bolo to podobné ako v piatok s Českom, nevyužili sme lopty po dobrom servise a obrane. Domáci neboli zvlášť dominantní a dalo sa s nimi hrať. Už síce nemôžeme postúpiť, ale Svetovú ligu chceme ukončiť s dobrým pocitom a Kóreu chceme zdolať."

Filip Palgut, nahrávač SR: "Prvé dva sety boli vyrovnané, ale urobili sme viac chýb ako súper. V treťom už boli domáci jasne lepší a víťazstvo si postrážili. Citeľne nám chýbali zranení hráči, navyše nám dochádzajú sily, pretože je to už tretí turnaj a máme náročný program. Mrzí nás, že nevyšiel postup na Final Four, pretože po popradskom turnaji sme to mali veľmi dobre rozbehnuté a verili sme si."

Tomáš Kriško, smečiar SR: "Súper vynikajúco podával, mali sme problémy najmä s plachtiacim servisom, ktorý sme si prihrávali na tri metre a následne sme z takýchto pozícií mali problém s útokom. Holanďania majú výškovo disponovaných hráčov, ktorí dokázali vyššie lopty na sieti brániť a vynikajúce libero, ktoré to v poli podvíhalo. Domáci hrali vynikajúco a my sme v niektorých chvíľach nedokázali ich obranu prelomiť. V druhom sete chýbali detaily a mohli sme ho vyhrať. Mrzí nás to, pretože sa zápas mohol vyvíjať inak a súper by znervóznel."

Viac o téme: Holandsko Slovensko