Futbal by sa mohol dočkať obrovských zmien: Kratšie zápasy a pravidlá proti zdržovaniu!

Liga majstrov
Liga majstrov

LONDÝN - Medzinárodná pravidlová komisia IFAB sa bude zaoberať návrhom na skrátenie futbalových zápasov na dva polhodinové polčasy, počas ktorých by sa zastavoval čas. Ďalšou možnou zmenou je zrušenie dorážok po pokutových kopoch a po nepremenenej penalte by bol nariadený odkop od bránky.

Od skrátenia zápasov z deväťdesiatich na šesťdesiat minút si IFAB sľubuje obmedzenie zdržiavania. "Veľa ľudí štve, že z deväťdesiatich minút je lopta v hre prakticky len šesťdesiat minút," uviedla komisia. "Toto by nám umožnilo obmedziť zdržiavanie a zrýchliť hru," dodala.

Návrh na sociálnej sieti twitter ocenil napríklad brankár Petr Čech z Arsenalu alebo bývalý taliansky reprezentant Gianfranco Zola. "Videli by sme viac futbalu. V súčasnosti sa v každom polčase hrá asi len dvadsaťpäť minút," uviedol Čech. "Páči sa mi to. Veľa tímov toho totiž zneužíva a keď vedú, tak zdržujú. Nebolo by to zlé pravidlo," pridal Zola.

Kvôli zdržiavaniu prišla IFAB tiež s niekoľkými odporúčaniami, ktoré by sa dali zaviesť okamžite bez zmien v pravidlách. Rozhodcovia by mali oveľa presnejšie počítať nastavené minúty, takže by si mali zastavovať stopky pri penalte, striedaní, strelenom góle, prerušení kvôli ošetreniu, pri udeľovaní kariet a pri priamych kopoch. Tiež by mali oveľa prísnejšie strážiť, či brankári nedrží loptu dlhšie ako povolených šesť sekúnd.

Vedľa zrušenia dorážok pri pokutových kopoch bude IFAB prerokúvať aj ďalšie možné zmeny v pravidlách. Je medzi nimi napríklad aj tzv. Self pass, teda možnosť rozohrať od bránky alebo pri rohovom a voľnom kope sám sebe. Rozhodcovia by tiež mohli ukončiť zápas len pri prerušení hry a mal by sa zjednodušiť aj výklad pravidiel hrania rukou.

Ďalšou preberanou novinkou bude udelenie červenej karty hráčovi, ktorý strelí gól rukou. Vylúčený by bol aj brániaci hráč, ktorý bránke zabráni rukou, rozhodca by navyše v takom prípade mohol automaticky gól tiež uznať. Ďalej by sa mohla nariaďovať penalta za to, ak by brankár chytil do ruky malú domov alebo autové vhadzovanie od spoluhráča.


Tagy: IFAB pravidla

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA

DISKUSIA