Slovenské volejbalistky hladko zdolali Švédsko: Semifinále je na dosah!

Slovenky v prvom zápase finále podľahli Azerbajdžankám
Slovenky v prvom zápase finále podľahli Azerbajdžankám

MATOSINHOS - Slovenské volejbalové reprezentantky zvíťazili vo svojom poslednom zápase druhého turnaja C-skupiny Európskej ligy v portugalskom Matosinhos nad Švédskom 3:0 a zabezpečili si 2. miesto v skupine so štyrmi víťazstvami a 12-timi bodmi.

Vďaka tomu sú veľmi blízko k postupu do semifinále súťaže, v ktorej obhajujú striebro z minulého roka. Účasť medzi štyrmi najlepšími si vybojujú víťazi troch skupín a najlepší tím z druhého miesta. Ak si jednu zo semifinálových miesteniek vybojujú v B-skupine Francúzky, na ich úkor postúpi ďalší v poradí družstiev z druhých miest. Francúzky totiž odohrajú v Európskej lige len základnú časť a potom budú štartovať v svetovej Grand Prix.

Zverenkyne Mareka Rojka na dvoch turnajoch C-skupiny v Španielsku a v Portugalsku vyhrali štyri zo šiestich duelov a získali 12 bodov. Nestačili len na Španielsko, ktorému podľahli dvakrát 0:3.  Postup do semifinále si už vybojovali víťazky A-skupiny Fínky a Španielky, ktoré ovládli "slovenskú" C-skupinu. Blízko k postupu sú aj Slovenky, ale keďže druhý turnaj B-skupiny je na programe až v závere budúceho týždňa, musia si na definitívu ešte počkať. V porovnaní s A-skupinou sú lepšie ako druhé Bielorusky a z hry môže zverenkyne Mareka Rojka vyradiť už len teória a divoký priebeh na druhom turnaji B-skupiny vo Francúzsku.

Slovenky začali raketovo, hneď viedli 3:0 a o chvíľu dokonca 6:1. Tím Mareka Rojka mal úvod duelu v rukách a náskok navýšil na osem bodov - 11:3. Slovenky ovládli celý prvý set a vyhrali ho hladko 25:12.  V druhom dejstve viedli slovenské volejbalistky 8:5, ale Švédky vyrovnali na 8:8. Nápor severaniek však Slovenky odrazili a na druhom technickom timeoute vyhrávali už 16:12. Druhá polovica setu bola jasne v réžii Slovenska, ktoré ho vyhralo 25:16. O krok vpred boli slovenské volejbalistky aj v treťom sete, v ktorom vyhrávali 12:9. Švédky potom síce vyrovnali skóre, ale od stavu 17:17 získali slovenské volejbalistky tri dôležité body a viedli 20:17. Slovenky vyhrali tretí set 25:19 a získali dôležité tri body.

Európska liga žien, 2. turnaj C-skupiny (Matosinhos, Portugalsko)
SLOVENSKO - Švédsko 3:0 (12, 16, 19) 
Zápas trval: 68 minút, rozhodovali: Wolf (Švajč.) a Pindral (Poľ.), 50 divákov. 
SR: Salanciová 7, Abrhámová 11, Pištěláková 12, Drobňáková 10, Pencová 16, Koseková 2, liberá Španková a Valachová (Palgutová 0, Kuciaková 2). Tréner: M. Rojko. 
Švédsko: F. Anderssonová 1, Hellvigová 3, Hanssonová 2, Haaková 13, Rixová 2, Wasserfallerová 5, liberá Sjöbergová a Tegenfalková (Lundvallová 2, L. Anderssonová 1). Tréner: G. Gallardo. 

Marek Rojko, tréner SR: "Družstvo vedelo, že potrebujeme vyhrať 3:0, aby sme sa udržali v hre o postup. Od rána bolo cítiť veľmi dobrú klímu a koncentráciu na zápas. Nepodcenili sme nič v príprave a hráčky pristúpili k duelu zodpovedne. Hneď od prvej rotácie súpera s ich najväčšou hviezdou Haakovou na sieti sme odskočili na 6:1, čo bolo dôležité. Hráčky vyriešili rozumne veľa neštandardných situácií, využili sme slabiny súpera v obrane a v medzihre a potvrdili sme, že sme od Švédska jasne lepší. Získali sme dôležité tri body a verím, že budú stačiť na postup."


Foto:
SITA

DISKUSIA