Slovenky prehrali s Taliankami: O štvrťfinále zabojujú proti Ukrajine

Na snímke vpravo Marie Růžičková (Slovensko) a vľavo Alessandra Fomicaová (Taliansko)Na snímke vpravo Marie Růžičková (Slovensko) a vľavo Alessandra Fomicaová (Taliansko) Zdroj: TASR

HRADEC KRÁLOVÉ - Slovenské reprezentantky prehrali posledný zápas základnej B-skupiny na majstrovstvách Európy v Česku s Taliankami 61:68 (30:33). V utorok nastúpia v stretnutí o postup do najlepšej osmičky šampionátu proti Ukrajine.

Slovenky vstúpili do zápasu s Talianskom odhodlane aj napriek tomu, že už mali istý postup do utorkového boja o štvrťfinále. Marian Svoboda si uvedomoval, že jeho zverenky čaká o necelých 24 hodín dôležité stretnutie, a tak šetril viaceré opory, vrátane Zuzany Žirkovej, ktorá odohrala v stretnutí len približne 3 minúty. Príležitosť dostali mladé hráčky, vďaka čomu si na konci prvej štvrtiny odbila premiéru na ME 18-ročná Nikola Kováčiková. Prvá desaťminútovka mala vyrovnaný priebeh, oba tímy predovšetkým často strácali lopty. Slovenky mali podobne ako v predchádzajúcich dueloch problém s úspešnosťou streľby v hre, Taliankam nepadali trojkové pokusy. Po prvej desaťminútovke však viedli 16:12.

V ďalšom priebehu hry stratili slovenské reprezentantky kontakt so súperkami a do konca zápasu sa k nim už nepriblížili. Svoboda v rámci šetrenia síl vynechal z hry po Žirkovej aj najlepšiu strelkyňu prvého polčasu Romanu Vyňuchalovú. Slovenky príliš často strácali loptu a manko bolo už 9 bodové. Postupne zlepšili najmä hru v obrane, ale na súperky sa im doťahovalo ťažko. V závere druhej štvrtiny trafila narodeninová oslávenkyňa Angelika Slamová ako prvá kôš z trojbodového územia a kebyže čerstvá 23-ročná krídelníčka premenila aj ten nasledujúci, tak by Slovenky prehrávali už len o bod. Talianky však neboli úspešne v troch útokoch za sebou, a tak po prvom polčase vyhrávali už len 33:30.

Kým v ostatných dvoch zápasoch v základnej skupine s Tureckom a Bieloruskom sa dokázali zverenky Mariana Svobodu v II. polčase herne zlepšiť, tentokrát sa im súperky vzdialili už na 10 bodov. Žalostná bola predovšetkým úspešnosť streľby z hry, ktorá sa pohybovala na hranici 30 percent. Výrazne absentovalo aj premieňanie trojkových pokusov, keď do 26. min bola úspešná len Slamová. Talianky si udržiavali svoj náskok.

V 34. min si odkrútila premiéru na ME aj Rebeka Mikulášiková, ani jej sa však nepodarilo sťahovať vedenie súpera. Talianky si už do konca zápasu svoj vysoký náskok postrážili a vyhrali 68:61. V utorok nastúpia v boji o štvrťfinále proti tímu Maďarska. Na Slovenky čakajú Ukrajinky.

Výsledky - B-skupina - pondelok:

Slovensko - Taliansko 61:68 (12:16, 18:17, 13:22, 18:13)
Zostava a body SR: B. Bálintová 13, Vyňuchalová 11, Oroszová 6, Jurčenková 2, Žirková 0 (Růžičková a Slamová 9, Remenárová 5, Dudášová 4, Mikulášiková 2, Kováčiková 0)
Najviac bodov Talianska: Sottanová a Zandalasiniová po 15, Dottová 11
TH: 23/14 - 13/10, fauly: 14 - 21, trojky: 3 - 6, rozhodovali: Jurasová (Srb.), Krejić (Slovin.), Delestrée (Belg.)

Viac o téme: Taliansko Slovensko