Slovenky po prehre s Talianskom na 8. mieste: Už sme toho mali plné zuby

Na snímke vpravo Marie Růžičková (Slovensko) a vľavo Alessandra Fomicaová (Taliansko)Na snímke vpravo Marie Růžičková (Slovensko) a vľavo Alessandra Fomicaová (Taliansko) Zdroj: TASR

PRAHA - Basketbalistky Slovenska obsadili na majstrovstvách Európy v Česku konečné 8. miesto. Rozhodla o tom ich prehra v záverečný deň šampionátu s Talianskom 57:71 v zápase o 7. priečku. Slovenky tak po postupe do štvrťfinále prehrali tri zápasy v rade vrátane duelu s Tureckom, po ktorom prišli o postup na majstrovstvá sveta.

Tréner slovenského družstva Marian Svoboda po predošlom zápase s Tureckom vytýkal svojim hráčkam slabý štart do zápasu, no tomu sa nevyhli ani tentoraz. Rýchlo prehrávali 0:4 i 2:6 a ťažko sa dostávali do hernej pohody. Slovenky sa dopúšťali viacerých chýb, ktoré sa odrazili aj na skóre. Taliankam sa podarilo už v prvej štvrtine odskočiť na rozdiel 11-tich bodov. Slovenky v druhej časti zlepšili koncentráciu, no najmä úspešnosť v zakončení. K videniu bola bodová naháňačka, po ktorej Slovenky skresali bodové manko. Druhú časť vyhrali o tri body a skóre 36:28 po prvom polčase nevyzeralo beznádejne.

Slovenky pokračovali nadväzovali na koncentrovaný výkon aj v tretej štvrtine. Viackrát však zlyhali v zakončení, vďaka čomu si Talianky udržiavali dostatočný náskok. Keď Sottanová v 25. minúte premenila jednu z viacerých trojok svojho tímu, viedli Talianky už o 16 bodov (48:32). V záverečnej štvrtine sa už slovenská "otočka" nekonala. Talianky si postrážili víťazstvo a napokon vyhrali presvedčivým rozdielom. Do zápasu nezasiahla Zuzana Žirková, okrem nej však dostali príležitosť všetky hráčky oboch družstiev.

hlasy:
Marian Svoboda, tréner SR: "Už sme toho mali plné zuby a nemali sme už ani dostatok síl. Tento turnaj bol dlhý a náročný. Dnes už nehrala Zuzana Žirková, no mladé hráčky ukázali, že môžu hrávať. Mal som radosť z ich výkonov. Turnaj by som rozdelil na dve polovice. Tá prvá bola z našej strany celkom dobrá, druhá bola slabšia. Ukázalo sa, že v určitých činnostiach stále zaostávame. Berieme to však pozitívne a dúfame, že mladé hráčky zúročia skúsenosti, ktoré si odtiaľto odnášajú. Myslím si, že už len to, že sme sa dostali do prvej osmičky, je veľký úspech slovenského basketbalu."

Nikola Kováčiková, rozohrávačka SR: "Bol to turnaj, na ktorom mladé hráčky nášho tímu získali mnoho skúseností. Sme vďačné za šancu, ktorú sme dostali."

Viac o téme: Taliansko Slovensko