VIDEO Tragédia hneď v prvý deň Tour de France: Koniec pre jedného z najlepších pretekárov!

Alejandro Valverde spadol na mokrej trati a TdF sa preňho končí
Alejandro Valverde spadol na mokrej trati a TdF sa preňho končí

DÜSSELDORF - Španielsky cyklista Alejandro Valverde sa v sobotu večer v Düsseldorfe podrobil operačnému zákroku zlomeného jabĺčka a tiež talusovej kosti na ľavej nohe. Zranenie z úvodnej časovky pre neho znamenajú nielen koniec na Tour de France, ale zrejme aj predčasný koniec sezóny a vzhľadom na vek 37 rokov možno aj kariéry.

Desiata účasť znamenitého španielskeho vrchára a tímovej dvojky v Movistare na TdF netrvala ani desať minút. Pri výjazde z jednej zo zákrut na dažďom zmáčanej mokrej ceste spadol a vo vysokej rýchlosti narazil do ochrannej bariéry. Odnieslo si to najmä koleno a členok na ľavej nohe. "Odviezli ho do Univerzitnej nemocnice v Düsseldorfe, kde potvrdili dve zlomeniny. Tiež utrpel hlbokú ranu v holennej kosti, ale bez vážnejšieho poškodenia svalového tkaniva," píše sa vo vyhlásení tímu Movistar. "Po operačnom zákroku Valverde ešte chvíľu pobudne v opatere nemeckých lekárov a jeho návrat do sedla súťažného bicykla je v tejto sezóne málo pravdepodobný," doplnilo vedenie Movistaru aj na webe Cyclingnews.

Z hľadiska tímových ambícií je predčasné odstúpenie Valverdeho pre Movistar obrovskou stratou. Kolumbijskému lídrovi Nairovi Quintanovi odišiel najväčší podporovateľ v kopcoch a prípadná náhrada v boji o čo najlepšie celkové umiestnenie. "Cítim smútok a obrovské sklamanie, lebo Alejandro bol jedným z našich najlepších jazdcov. Aj z taktického hľadiska je to veľká strata, bol jedným z dôležitých prvkov na ceste k prípadnému úspechu. Verím, že sa dá rýchlo dokopy a nepostihnú ho ďalšie zdravotné komplikácie," povedal Nairo Quintana.

Valverde je tretí, štvrtý aj dvakrát šiesty muž celkového poradia Tour de France z minulosti, šesťnásobný medailista z majstrovstiev sveta a jeden z najkomplexnejších cyklistov súčasnosti. Jeho doménou sú nielen ostré horské stúpania, ale aj jednorazové preteky so zvlneným profilom a dojazdom do kratších kopcov. V tomto roku dosiaľ nazbieral pozoruhodných 11 víťazstiev vrátane triumfov na pretekoch Okolo Katalánska, Okolo Baskicka, Okolo Andalúzie, či jarných klasík Liége-Bastogne-Liége a Valónsky šíp. Po famóznom triumfe na aprílovej klasike Liége-Bastogne-Liége 37-ročný Španiel povedal: "Toto je moja najlepšia sezóna a zostane ňou aj keby som to mal už zajtra zabaliť a odísť na dovolenku. Som maximálne spokoný." Vtedy ešte neušil, že tieto jeho slová sa o dva mesiace neskôr stanú nechcenou skutočnosťou.


Tagy: Alejandro Valverde

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA; Video: youtube

DISKUSIA