VIDEO Kittel skákal v šprinte od kolesa ku kolesu: Sagan nemal priestor na útok

Nemecký cyklista Marcel Kittel zo stajne Quick-Step Floors zvíťazil v 2. etape cyklistických pretekov Tour de FranceNemecký cyklista Marcel Kittel zo stajne Quick-Step Floors zvíťazil v 2. etape cyklistických pretekov Tour de France Zdroj: TASR

LIEGE - Nemecký cyklista Marcel Kittel zvíťazil v nedeľňajšej 2. etape pretekov Tour de France. Jazdec stajne Quick-Step Floors sa presadil v záverečnom hromadnom špurte 203,5 km dlhej trate z nemeckého Düsseldorfu do belgického Liege. Na druhej priečke finišoval Francúz Arnaud Démare z FDJ a tretí skončil Andre Greipel z tímu Lotto–Soudal. Slovenský pretekár Peter Sagan obsadil 10. priečku. Jeho brat a tímový kolega z Bora-Hansgrohe Juraj obsadil 91. miesto v rovnakom čase ako víťaz. Na čele celkového poradia zostal víťaz úvodnej etapy Geraint Thomas z Veľkej Británie.

"Som superšťastný a vďačný za toto víťazstvo. Bolo by zlé, keby som povedal, že pred touto etapou som nemal vysoké očakávania. Je skvelé, že dnešná etapa sa začala v Nemecku a na jej konci sa tešil Nemec. Podľa plánu sa však toto víťazstvo nezrodilo. Začal som šprintovať príliš neskoro a postupne skákal od kolesa ku kolesu. Napokon mi to vyšlo a to je čosi fantastické," skonštatoval Marcel Kittel podľa oficiálneho webu letour.fr.

Nemecký jazdec Marcel Kittel Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR

Thomas má na čele klasifikácie päťsekundový náskok pred Švajčiarom Stefanom Küngom. Na tretie miesto poskočil Kittel, ktorý má manko šesť sekúnd. Peter Sagan figuruje na 17. mieste (+25 s), Juraj na 135. (+1:37).

Organizátori pripravili na nedeľu rovinatú etapu vhodnú pre špurtérov s dvomi vrchárskymi prémiami, no len 4. kategórie, takže nemohli výraznejšie ovplyvniť výsledky. Pretekárom však podmienky komplikoval opäť dážď, ktorý sa podpísal pod viacero pádov. Ihneď po štarte sa z pelotónu odpútala štvorica Thomas Boudat (Direct Energie), Laurent Pichon (Fortuneo-Oscaro), Taylor Phinney (Cannondale-Drapac) a Yoann Offredo (Wanty-Gobert), ktorí si po pár kilometroch vypracovali vyše trojminútový náskok. Ten po 70 odjazdených kilometroch klesol na dve minúty. Jedinú rýchlostnú prémiu v etape vyhral Boudat, v špurte pelotónu bol najlepší Kristoff, P. Sagan skončil deviaty.

Sto kilometrov pred koncom bol náskok unikajúcej štvorice približne 2:45 minúty, 40 km pred cieľom už len minúta. Približne 30 km pred koncom prišlo k hromadnému pádu, do ktorého sa zaplietli aj favoriti na celkové poradie Froome a Bardet, ale rýchlo nasadli späť na bicykle a pokračovali. V páde však bolo viacero pretekárov Sky. V záver boli na čele už len Phinney a Offredo, ale pelotón ich rýchlo dobiehal a všetko smerovalo k hromadnému špurtu. V ňom mal najviac síl Kittel, ktorý na druhú priečku odsunul Démarea. P. Sagan bol dlho na dobrej tretej pozícii, ale v závere nemal miesto na útok a finišoval na desiatom mieste.

Peter Sagan (v strede) Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR

"Etapa sa pre nás vyvíjala dobre, vyhýbali sme sa pádom, jazdili sme pozične dobre. Problém vznikol tým, že Peter pri špurte zostal príliš vpredu, musel počkať, stratil rýchlosť a zozadu prišla vlna šprintérov. Na to sa už ťažko dá reagovať," vyhlásil pre Rádio Slovensko športový riaditeľ zoskupenia Bora-Hansgrohe Ján Valach.

Výsledky - Tour de France 2017:

2. etapa (Düsseldorf - Liége, 203,5 km): 1. Marcel Kittel (Nem.) Quick-Step Floors 4:37:06 h, 2. Arnaud Démare (Fr.) FDJ, 3. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal, 4. Mark Cavendish (V. Brit.) Dimension Data, 5. Dylan Groenewegen (Hol.) Team LottoNl-Jumbo, 6. Sonny Colbrelli (Tal.) Bahrain-Merida, 7. Ben Swift (V. Brit.) UAE Team Emirates, 8. Nacer Bouhanni (Fr.) Cofidis, Solutions Credits, 9. Michael Matthews (Aus.) Team Sunweb, 10. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe,...91. Juraj Sagan (obaja SR) obaja Bora-Hansgrohe - všetci v rovnakom čase ako víťaz.

Poradie po 2. etape: 1. Geraint Thomas (V. Brit.) Team Sky 4:53:10 h, 2. Stefan Küng (Švaj.) BMC Racing +5 s, 3. Marcel Kittel (Nem.) Quick-Step Floors +6, 4. Vasil Kirijenka (Biel.) Team Sky +7, 5. Matteo Trentin (Tal.) Quick-Step Floors +10, 6. Chris Froome (V. Brit.) Team Sky +12,...17. Peter Sagan +25,...135. Juraj Sagan (obaja SR) obaja Bora-Hansgrohe +1:37 min.

Poradie bodovacej súťaže (zelený dres): 1. Marcel Kittel (Nem.) 63 bodov, 2. Arnaud Démare (Fr.) 38, 3. André Greipel (Nem.) 25,...15. Peter Sagan (SR) 14.

Viac o téme: Peter Sagan Marcel Kittel Juraj Sagan