Sagan to mal nesmierne náročné: VIDEO superfinišu Tourminátora, ktorým rozjasal celé Slovensko!

Peter Sagan sa po famóznom finiši stal víťazom tretej etapy
Peter Sagan sa po famóznom finiši stal víťazom tretej etapy

LONGWY - Slovenský cyklista Peter Sagan zvíťazil v pondelňajšej 3. etape pretekov Tour de France. Jazdec stajne Bora-Hansgrohe sa presadil v záverečnom stúpaní do cieľa 212,5 km dlhej trate z Verviers do Longwy. Úradujúci majster sveta získal už svoj ôsmy etapový triumf na TdF. Na druhom mieste skončil Austrálčan Michael Matthews zo Sunwebu a tretí bol Ír Daniel Martin z Quick-Stepu. Na čele celkového poradia zostal víťaz úvodnej etapy Geraint Thomas z Veľkej Británie, P. Sagan poskočil už na štvrté miesto, keď na lídra stráca len 13 sekúnd.

Dvadsaťsedemročný Slovák takmer o svoju šancu prišiel, keď v rozhodujúcej chvíli vyzul topánku z pedálu, no stihol ju dať rýchlo späť a pokračoval v špurte.

Sagan sa vďaka triumfu posunul na tretie miesto bodovacej súťaže, keď má na konte 50 bodov. Druhý je Francúz Arnaud Demare (57) a prvý Nemec Marcel Kittel (66). Sagan zároveň poskočil na druhú priečku medzi vrchármi. Má dva body, líder Nathan Brown z USA o jeden viac.

Na čele celkového poradia sa udržal Thomas s dvanásťsekundovým náskokom pred svojím tímovým kolegom a obhajcom vlaňajšieho titulu Chrisom Froomeom. Tretí je Matthews a štvrtý Peter Sagan. Jeho brat Juraj, ktorý odviedol veľké penzum roboty na čele pelotónu, obsadil 192. miesto s vyše dvanásťminútovou stratou. Celkovo mu patrí 182. priečka.

Organizátori pripravili na pondelok zvlnenú trať s piatimi menšími kopcami 3. a 4. kategórie, pričom cieľ bol na vrchole 1,6 km dlhého stúpania so sklonom 5,8%.

Krátko po štarte etapy sa na čele vytvorili dve trojčlenné skupinky, ktoré sa po niekoľkých kilometroch spojili a vytvorili hlavný únik dňa. V ňom boli Nathan Brown (Canndonale-Drapac), Frederik Backaert (Wanty-Groupe Gobert), Romain Sicard (Direct Energie), Adam Hansen (Lotto Soudal), Nils Politt (Kaťuša-Alpecin) a Romain Hardy (Fortuneo-Oscaro). Ich náskok sa po 30 km vyšplhal na dve minúty, no pelotón, na ktorého čele pracovali najmä jazdci Sky, Quick-Stepu a Bory, nedovolil, aby sa výraznejšie zvýšili. Situácia sa nemenila ani v ďalších minútach. Dianie na trati obohatila rýchlostná prémia, ktorú vyhral Politt. V pelotóne sa na čele zoradili tímy, ktoré bojovali o ďalšie body. Špurt hlavnej skupiny vyhral Cavendish. Sagan sa pretláčal s Andrém Greipelom a skončil na desiatom mieste, získal šesť bodov. Obaja si kontakt ešte po prémii vysvetľovali.

V ďalších minútach viedol pelotón na čele Juraj Sagan v drese slovenského majstra. Únik sa po druhej vrchárskej prémii rozpadol a vpredu ostali len Politt a Brown. Po ďalšom kopci Côte d'Eschdorf sa však šestica opäť spojila a držala si náskok stále približne dve minúty. Asi 60 km pred cieľom už spadol rozdiel pod jednu minútu. Vtedy zaútočili Lilian Calmejane (Direct Energie), Thomas De Gendt (Lotto Soudal) a Pierre-Luc Perichon (Fortuneo-Oscaro) a na čele sa vytvorila deväťčlenná skupina. Tridsať kilometrov pred koncom ostali vpredu len traja noví unikajúci s Hardym, stále mali k dobru 1:35, no to už pelotón poriadne zrýchľoval a kontroloval situáciu. Nakoniec ostal na čele len Calmejane, ale aj jeho pokus o sólové víťazstvo sa onedlho skončil.

Na záverečný výstup do cieľa tak prišli všetci pokope. P. Sagan si držal výborné miesto, v záverečných 300 metroch vyštartoval spoza Richie Porteho a aj keď sa na neho doťahovali Matthews s D. Martinom, jeho nástup stačil na triumf.


Tagy: Peter Sagan Tour de France 2017

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA; Video: Le Tour de France

DISKUSIA