Bývalý špurtér Svorada o nepochopiteľnom vylúčení Sagana: Cavendish hlavou tlačil do Petra

Ján Svorada
Ján Svorada

VITTEL - Bývalý slovenský a neskôr český reprezentant Jan Svorada nesúhlasí s vylúčením Petra Sagana z tohtoročnej 104. edície Tour de France. Podľa slov víťaza troch etáp na slávnom cyklistickom podujatí spôsobila tvrdý pád Marka Cavendisha jeho vlastná nebezpečná jazda.

Dvadsaťsedemročného pretekára Bora-Hansgrohe diskvalifikovali za vrazenie do Brita Cavendisha v záverečnom špurte utorkovej 4. etapy. Sagan približne 50 m pred cieľom vystrčil lakeť, zasiahol vedľa neho šprintujúceho Cavendisha, ktorý vletel do ochrannej bariéry. Následne cez neho prepadli ďalší jazdci. Sagan sa hneď po finiši išiel Britovi k tímovému autobusu ospravedlniť, ale trestu sa nevyhol.

Podľa Svoradu nemohol za pád Saganov lakeť. "Pád nebol spôsobený nejakým úmyslom Petra Sagana, ale skôr agresívnou a nebezpečnou jazdou Marka Cavendisha, ktorý sa chcel pretiahnuť medzi Petrom a bariérou v mieste, kde skrátka nebolo toľko priestoru, aby tadiaľ prešiel. Prvý kontakt bol od Cavendisha, snažil sa hlavou odtlačiť Petra, ale ten je dostatočne technicky zdatný pretekár na to, aby reagoval tak, ako reagoval. Mark sa od Petra odrazil do bariéry a to vlastne spôsobilo ten pád. To je môj osobný názor," povedal Svorada.

 

 

Štyridsaťosemročný bývalý profesionál v tíme Lampre si myslí, že Sagan dostal príliš tvrdý trest, a že jury nedokázala dostatočne jasne vysvetliť, čo bolo presnou príčinou pádu. "Z tých záberov v televízii nie je dosť dôkazné, že tomu takto bolo. Záber zhora je trochu krytý stromami pri tom prvom kontakte Marka s Petrom. Záberu spredu zase chýba priestorový dojem a prvý kontakt je tam zakrytý Petrovým telom. Takže možno aj preto takéto kontroverzné rozhodnutie jury," uviedol.

Sagan dostal už pôvodne dosť tvrdý trest - 30 sekundovú penalizáciu a odobratie 80 bodov. Neskôr však jury rozhodla o úplnej diskvalifikácii dvojnásobného majstra sveta. Podľa nej Sagan priamo zavinil Cavendishov pád. "Myslím si, že ak chceli niekoho exemplárne potrestať, aby sa vyhli podobným situáciám v ďalších etapách, tak bol dostatočný trest časová penalizácia a strata bodov. Vylúčenie z pretekov je nelogické a nepochopiteľné."

Svorada jazdil v profesionálnom pelotóne od roku 1991 do roku 2004, a keďže sa špecializoval práve na záverečné špurty, má dostatočné skúsenosti s podobnými napätými situáciami. Napriek tomu si na podobný trest nepamätá. "Kontaktov a pádov bolo vždy veľa. Ja si pamätám, ako som vyhral jednu etapu v roku 2010 na Giro d'Italia vďaka diskvalifikácii Maria Cipolliniho, pretože ma v závere špurtu pridržal lakťom. Ale dostal trest len v etape. Takýchto situácií bolo viacero, no nepamätám si, že by niekoho vyradili z podujatia," dodal Svorada, ktorý na Gire vyhral spolu päť etáp.


Tagy: Peter Sagan Mark Cavendish Ján Svorada

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR - Koláž športky

DISKUSIA