VIDEO Šiestu etapu rozhodol finálny špurt: Kittel na záver vypálil ako raketa

Marcel Kittel sa raduje z triumfu na šiestej etape
Marcel Kittel sa raduje z triumfu na šiestej etape

TROYES - Nemec Marcel Kittel z tímu Quick-Step Floors sa stal víťazom 6. etapy cyklistických pretekov Tour de France, ktorá viedla vnútrozemím Francúzska z Vesoul do Troyes a merala 216 km. V dramatickom šprintérskom dojazde Kittel doslova v záverečných metroch časom 5:05:34 h zdolal v zelenom drese jazdiaceho Francúza Arnauda Démara (FDJ) a krajana Andrého Greipela (Lotto-Soudal). Šprintérsky fenomén Kittel dosiahol už jedenáste víťazstvo v kariére na Tour de France, druhé v aktuálnom ročníku.

Štvrtková hromadná koncovka už bola bez vylúčeného Slováka Petra Sagana aj zraneného Brita Marka Cavendisha, ktorí museli po utorkovej 4. etape a vzájomnom kontake v jej závere nedobrovoľne opustiť pelotón TdF. Na čele celkovej priebežnej klasifikácie zostal britský obhajca celkového triumfu Christopher Froome z tímu Sky.

V piatok príde na TdF na rad ďalšia šanca pre šprintérov. Etapa z Troyes do Nuits-Saint-Georges meria 213,5 km a opäť by to malo byť o hromadnom dojazde.

Organizátori Tour de France nadelili cyklistom vo štvrtok poriadnu porciu 216 km, ale zväčša po rovine. Etapa z Vesoul do Troyes bola druhou najdlhšou na trase 104. ročníka "Starej dámy" a v jej závere sa očakával šprintérsky boj o víťazstvo aj body do súťaže o zelený dres.

Už krátko po štarte vo Vesoule sa vzdialilo ostatným trio Perrig Quémeneur (Direct Energie), Frederik Backaert (Wanty) a Vegard Stake Laengen (UAE), po 30 km mali štvorminútový náskok. Po 1 bod na vrchárskej prémii IV. kat. Cote de Langres (69. km ) si došiel Francúz Quémeneur. Pri teplote miestami až 37 °C náskok kvarteta v úniku mal veľké výkyvy, na 115. km to bolo stále 3:20 min. Portál Letour.fr v live sekcii pripomenul, že 38-ročný veterán Sylvain Chavanel sa na svojej 17. Tdf práve vo štvrtok dočkal 335. dňa na týchto pretekoch, čím sa historicky dostal pred Nemca Jensa Voigta (334). Chavanel stále zaostáva o 6 dní za belgickým rekordérom Lucienom van Impem, ktorý v rokoch 1969 - 1985 odjazdil v sedle bicykla 341 dní.

Rýchlostná prémia na 135. km v Colombey-les-deux-Églises, dedinke, kde je pochovaná jedna z najväčších osobností francúzskych dejín Charles de Gaulle, sa stala korisťou Belgičana Backaerta pred Nórom Laengenom a Quemeneurom. Šprint pelotónu s odstupom 1:05 mi vyhral Francúz Démare, čím len potvrdil svoju líderskú pozíciu v bodovacej súťaži. V čelnej skupine pred šprintom bol aj Juraj Sagan, ale napokon na neho body nezvýšili. Neskôr na 154. km sa stúpalo na druhú a poslednú vrchársku prémiu dňa Cote de la colline Sainte-Germaine (IV.) a opäť ju získal Quémeneur. To už trojicu vpredu stíhal Francúz Laurent Pichon (Fortuneo), ktorý na 156. km zaostával o 1:15 min, kým pelotón 2:15. V záverečných 20 km sa náskok utečencov podľa predpokladov zmenšoval a.10 km pred cieľom už nebol ani polminútový. Tri kilometre pred "páskou" už bol pelotón pokope, únik bol minulosťou. V posledných dvoch kilometroch sa cesta zúžila a nemecký favorit Kittel sa dlho nemohol dostať dopredu, lebo mu zlyhala spolupráca v tíme. Keď to už vyzeralo na víťazstvo pomerne nebezpečne jazdiaceho lídra bodovacej súťaže Démara, Kittel sa v hodine dvanástej zjavil na špici a tesne zvíťazil.


Tagy: Marcel Kittel Chris Froome

Zdroj:
športky, SITA
Foto:
SITA; Video: youtube

DISKUSIA