Najdrahší slovenský futbalista v histórii: Životná ponuka, ktorá sa neodmieta!

Milan Škriniar
Milan Škriniar

MILÁNO - Milan Škriniar sa prestupom zo Sampdorie Janov do Interu Miláno stal najdrahším slovenským futbalistom v histórii. Inter za 22-ročného stopéra zaplatil 23 miliónov eur. Škriniar tak prekonal doterajší rekord, ktorého držiteľom bol Vratislav Greško. Ten v roku 2002 prestúpil z Interu Miláno do Parmy za 21,5 milióna eur.

Greško, ktorý v súčasnosti pôsobí vo funkcii viceprezidenta vo fortunaligovom klube FK Železiarne Podbrezová, má za sebou bohatú legionársku kariéru. Okrem Interu a Parmy hral aj v Nemecku (Bayer Leverkusen, 1. FC Norimberg) a Anglicku (Blackburn Rovers). Škriniarovi v novom klube zaželal veľa šťastia a vyjadril presvedčenie, že mladý stopér sa v Interi uchytí.

"Porovnávať rok 2000 s rokom 2017 je takmer nemožné, je to úplne nová situácia. Klub má nového majiteľa a vybral sa trochu iným smerom. Vtedy to bol rodinný klub, teraz vlastnia Inter zahraniční majitelia. Povedal by som, že klub ide trochu viac komerčnejšou cestou. Milan nestál málo a teda aj klub je pod určitým tlakom. Sami na seba vyvinuli tlak a chlapec bude musieť hrávať. Myslím, že sa chytí, pretože sebavedomia má dosť a to je vo futbale veľmi potrebné," povedal Greško.

Škriniar podľa neho urobil dobre, ponuka od veľkoklubu ako je Inter príde raz za život. "Či sa v Interi presadí, ukáže až čas. Takáto ponuka však príde raz za život a určite sa neodmieta. Hlavne keď sa kluby dohodli. Milan ani nemusel veľa premýšľať, Inter je jednoducho Inter. Aj keď Sampdoria je veľký klub a Janov je zaujímavé mesto, opakujem - ponuka od Interu sa neodmieta," zdôraznil 34-násobný slovenský reprezentant.

Do Interu prestúpil Greško v roku 2000 z Bayeru Leverkusen. Na Miláno má len tie najlepšie spomienky. "Ja som sa prispôsobil všade, kde som hrával. Na Inter mám len tie najlepšie spomienky. Z tej éry tam ešte zostali Francesco Toldo a Javier Zanetti, moji bývalí spoluhráči a kamaráti, s ktorými som v kontakte. Naposledy sme sa videli dva roky dozadu. Takže nejaké spätná väzba je, ale na to sa spoliehať nedá. Milan musí ísť vlastnou cestou a ja si myslím, že to bez problémov zvládne," dodal Greško.

Ďalšie reakcie na transfer Milana Škriniara zo Sampdorie Janov do Interu Miláno, ktorý sa prestupovou čiastkou 23 miliónov eur stal najdrahším slovenským futbalistom v histórii:

Ján Kozák, tréner A-tímu slovenskej reprezentácie: "Dalo sa čakať, že prestúpi. Čas ukáže, či to bol správny krok, alebo či mal ešte nejaký rok počkať. Ale Inter Miláno sa neodmieta a ja verím, že má všetky predpoklady na to, aby sa v novom klube presadil. Samozrejme som ho počas jeho kariéry sledoval. Je to veľmi talentovaný futbalista. V 21-tke hral prím v defenzíve a keďže hral dobre, tak som ho povolal aj na majstrovstvá Európy do Francúzska. Myslím si, že to mu veľmi pomohlo, pretože v tom čase nehrával v Sampdorii pravidelne. Dostal šancu proti Anglicku a hlavne proti Nemecku odohral celý zápas a ukázal sa. Potom sa dostal do základnej zostavy v Janove aj v reprezentácii, hral pravidelne a na vysokej úrovni. Jeho kariéra vyletela strmo hore. Je to hráč s obrovským potenciálom a teraz je dôležité, aby dostal v Interi dostatok priestoru a pravidelne hrával. Verím, že tento prestup dopadne tak, ako si želá. Ak bude šťastný on, budeme aj my."

Oto Brunegraf, asistent trénera SR 21: "Prestup sme čakali, ale ťažko bolo predpovedať výšku sumy. No je to niečo úžasné, veľmi mu to želám a verím, že sa mu tam bude dariť. Je ohromné, ako sa napriek zložitejšiemu začiatku dokázal v Taliansku etablovať. Pri takejto sume treba predpokladať, že s ním počítajú do prvého tímu, ale ja som presvedčený, že on si miesto v ňom aj zaslúži a vybojuje. Je zaujímavé, ako sa z postu stredopoliara prešiel na stredného obrancu a naspäť. Práve symbióza týchto dvoch postov z neho robí výnimočného hráča."

Top 10 najdrahších prestupov slovenských futbalistov:

1. Milan Škriniar (Sampdoria Janov - Inter Miláno), 23 mil. eur
2. Vratislav Greško (Inter Miláno - AC Parma), 21,5 mil. eur
3. Vratislav Greško (Bayer Leverkusen - Inter Miláno), 10,3 mil. eur
4. Martin Škrtel (Zenit Petrohrad - FC Liverpool), 7,7 mil. eur
5. Martin Škrtel (FC Liverpool - Fenerbahce Istanbul), 7 mil. eur
6. Filip Hološko (Vestel Manisaspor - Besiktas Istanbul), 5,6 mil. eur
7. Marek Hamšík (Brescia Calcio - SSC Neapol), 5,5 mil. eur
8. Miroslav Karhan (Besiktas Istanbul - VfL Wolfsburg), 5 mil. eur
9. László Bénes (MŠK Žilina - Borussia Mönchengladbach), 5 mil. eur
10. Ondrej Duda (Legia Varšava - Hertha Berlín), 4,5 mil. eur


Tagy: Ján Kozák Inter Miláno Milan Škriniar Vratislav Greško Sampdoria Janov Oto Brunegraf

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR

DISKUSIA