Slovensko zasiahla ďalšia kauza: Suspendácia! Šokovanému Tóthovi hrozí fatálny trest

Matej Tóth
Matej Tóth

BRATISLAVA - Slovenský chodec Matej Tóth sa nezúčastní na tohtoročných majstrovstvách sveta v atletike, ktoré sa od 4. do 13. augusta uskutočnia v Londýne.

Ako dôvod uviedol psychickú a fyzickú vyčerpanosť a z toho vyplývajúci tréningový výpadok. Jednotka pre integritu atletiky Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) v nedeľu informovala, že Tótha dočasne suspendovali pre nezrovnalosti v jeho biologickom pase.

Olympijský šampión z Ria de Janeiro v chôdzi na 50 kilometrov tak nebude obhajovať zlato v rovnakej disciplíne z MS v Pekingu 2015. "Tento stav spôsobila správa od Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF), ktorá ma upozornila na štatistické odchýlky v mojom biologickom pase a požiadala ma o vysvetlenie. (Biologický pas funguje na princípe matematického vzorca. Nezrovnalosť automaticky nemusí znamenať, že si športovec pomáhal nedovolenými prostriedkami alebo metódami.) Keďže som počas celej mojej kariéry zásadne vystupoval proti akýmkoľvek nekalým praktikám a absolútne vylučujem akékoľvek pochybenie, táto správa ma šokovala. Preto sa teraz sústredím najmä na to, aby som s pomocou rešpektovaných svetových odborníkov z rôznych oblastí preukázal, že ide o prirodzený fyziologický stav organizmu, ktorý mohol vyvolať môj vtedajší zdravotný stav. Podľa regúl sa až do ukončenia prípadu nemôže žiadna strana k prípadu verejne vyjadrovať," uviedol Tóth v stanovisku.

IAAF potvrdila pre portál insidethegames.biz, že jeho prípad vyšetruje novozriadená Jednotka pre integritu atletiky (AIU). Tá v nedeľu uviedla, že Tótha dočasne suspendovali pre nezrovnalosti v jeho biologickom pase.

Podľa agentúry AP mu hrozí až štvorročný dištanc, súťažiť nemôže až do vyriešenia prípadu. Úspešný slovenský športovec je pre Medzinárodnú atletickú asociáciu momentálne v tieni dopingového podozrenia a musí vysvetliť anomálie v biologickom pase.

Po vylúčení Petra Sagana z Tour de France ide v krátkej dobe už o druhú veľkú kauzu slovenského športovca, ktorá má globálny dopad pre konkrétny šport. V prípade Sagana ide o cyklistiku, meno Matej Tóth je zasa známe pre atletický svet. Jedna vec však spája oboch - úspech a mimoriadne pozitívna reputácia pre celé Slovensko. 

Tóth vynechal pre mentálnu a fyzickú vyčerpanosť už aj júnový míting Pravda - Televízia - Slovnaft v Šamoríne, kde mal štartovať v chôdzi na 3000 metrov.


Tagy: Matej Tóth

Zdroj:
TASR, športky
Foto:
SITA

DISKUSIA