VIDEO Hororový pád otriasol celou Tour: Organizátori si zlízli poriadnu kritiku

Richie Porte po hrozivom páde na Tour de France
Richie Porte po hrozivom páde na Tour de France

CHAMBÉRY- Austrálsky cyklista Richie Porte nebezpečne spadol pri zjazde počas nedeľňajšej 9. etapy Tour de France 2017 a na slávnych pretekoch predčasne skončil. Tridsaťdvaročný líder tímu BMC spravil chybu v zákrute približne 23 km pred cieľom, keď vo vysokej rýchlosti zišiel z cesty, spadol z bicykla a neskôr cez neho prepadol Daniel Martin z tímu Quick-Step Floors.

Obaja jazdci narazili do skál na protiľahlom svahu. Porteho, ktorý patril medzi favoritov na celkové prvenstvo, najprv takmer nehybne ležiaceho ošetrovali priamo na vozovke. Lekári ho ho neskôr na nosidlách naložili do sanitky s ochranou krku. Bol pri vedomí a komunikovaval. Podľa športového riaditeľa jeho tímu Fabia Baldata prosil fotografov, aby odstúpili a nechali mu priestor.

"Bol pri vedomí od samého začiatku, čo je azda najdôležitejšia správa. Keď som prišiel na miesto nehody, nebol to pekný pohľad. Videl som, ako trpí," povedal na adresu Richieho Porteho Fabio Baldato a ďalej pokračoval: "Sme z toho všetci smutní. Richie odviedol veľa práce, aby uspel na tohtoročnej Tour de France. Robili sme všetko, čo bol v našich silách, aby sme ho dostali na pódium. Utvorili sme okolo neho skvelý tím, aj preto je to celé také smutné. Verím, že sa bude môcť vrátiť a bude silnejší ako predtým. Zaslúži si dobrý výsledok."

Ír Daniel Martin napriek krkolomnému pádu opätovne vysadol na bicykel a do cieľa prišiel s mankom 1:15 min na konci prvej desiatky. Celkovo spadol zo štvrtej na šiestu priečku s mankom 1:44 min. V cieli etapy soptil na organizátorov. "Teraz asi dostali, čo chceli. Nemyslím si, že ktokoľvek z nás chcel v tom zjazde riskovať, ale bolo tam šmykľavo a Richie to nezvládol. Cez neho som už nemal kam prejsť. Som šťastný, že som z toho vyviazol iba takto," uviedol Daniel Martin aj na webe Cyclingnews.

V supernáročnej 9. etape, ktorá prechádzala 7 kategorizovanými stúpaniami v pohorí Jura (z toho tromi špeciálnej HC kategórie), triumfoval Kolumbijčan Rigoberto Urán pred Francúzom Warrenom Barguilom a Britom Christopherom Froomom. Líder tímu Sky Froome zostal na čele celkového priebežného poradia TdF. "Mám zmiešané pocity. Teší ma, že som si udržal žlté tričko, ale bola to šialená etapa. Keď vidíte obrázky pádu Richieho Porteho, zaplavia vás strašné pocity. Verím len, že bude oukej. Rovnako spadol a skončil aj môj tímový kolega Geraint Thomas. Zvyšok môjho tímu, klobúk dolu pred ich výkonmi, ako to dnes zvládli," vravel Christopher Froome v reakcii aj na cyclingnews.com.


Tagy: Tour de France Richie Porte Daniel Martin

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA; Video: Youtube

DISKUSIA