Tréner Mateja Tótha to považuje za tragédiu: Veľký šok a zdesenie!

Matej Spišiak a Matej Tóth
Matej Spišiak a Matej Tóth

BRATISLAVA - Slovenský chodec Matej Tóth sa nezúčastní na tohtoročných majstrovstvách sveta v atletike, ktoré sa od 4. do 13. augusta uskutočnia v Londýne. Ako dôvod uviedol psychickú a fyzickú vyčerpanosť a z toho vyplývajúci tréningový výpadok. Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) v nedeľu informovala, že Tótha dočasne suspendovali pre nezrovnalosti v jeho biologickom pase a hrozí mu trest.

Olympijský šampión z Ria de Janeiro v chôdzi na 50 kilometrov tak nebude obhajovať zlato v rovnakej disciplíne z MS v Pekingu 2015. "Tento stav spôsobila správa od Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF), ktorá ma upozornila na štatistické odchýlky v mojom biologickom pase a požiadala ma o vysvetlenie. (Biologický pas funguje na princípe matematického vzorca. Nezrovnalosť automaticky nemusí znamenať, že si športovec pomáhal nedovolenými prostriedkami alebo metódami). Keďže som počas celej mojej kariéry zásadne vystupoval proti akýmkoľvek nekalým praktikám a absolútne vylučujem akékoľvek pochybenie, táto správa ma šokovala. Preto sa teraz sústredím najmä na to, aby som s pomocou rešpektovaných svetových odborníkov z rôznych oblastí preukázal, že ide o prirodzený fyziologický stav organizmu, ktorý mohol vyvolať môj vtedajší zdravotný stav. Podľa regúl sa až do ukončenia prípadu nemôže žiadna strana k prípadu verejne vyjadrovať," uviedol Tóth v stanovisku. 


IAAF potvrdila pre portál insidethegames.biz, že jeho prípad vyšetruje novozriadená Jednotka pre integritu atletiky (AIU). Tá v nedeľu uviedla, že Tótha dočasne suspendovali pre nezrovnalosti v jeho biologickom pase. Podľa agentúry AP mu hrozí až štvorročný dištanc, súťažiť nemôže až do vyriešenia prípadu.

K celému prípadu sa vyjadril aj tréner Mateja Tótha. "Dozvedel som sa to logicky medzi prvými, keďže som jeho tréner a najbližší Matejov človek. Moja reakcia bola v prvom rade veľký šok a zdesenie, pretože to bolo absolútne nečakané a v našom prípade neprípustné," uviedol Matej Spišiak pre denník SME.

"S Maťom pracujem a poznám ho dostatočne dlho. Pracujeme korektne a v rámci pravidiel, takže akékoľvek špekulácie a obvinenia neprijímam a považujem ich za nezmysel. Najlepší chodec planéty posledných rokov je momentálne odstavený, čo považujem za tragédiu," pokračoval v obhajobe slovenského chodca a dodal: "Momentálne neviem, čo bude, ale verím, že sa všetko logicky aj odborne vysvetlí a Maťo bude môcť ďalej pokračovať v športovej kariére." 


Tagy: Matej Tóth Matej Spišiak

Zdroj:
TASR, športky
Foto:
TASR

DISKUSIA