Cyklistov čaká veľmi nebezpečná etapa: Za toto môžu draho zaplatiť!

LAISSAC - "Christopher Froome je naspäť v žltom a v nedeľu sa pravdepodobne vrátime k štandardnej kontrole pretekov zo strany tímu Sky," týmto konštatovaním začínajú organizátori na svojom oficiálnom webe opis nedeľňajšej 15. etapy na 104. ročníku cyklistických pretekov Tour de France.

Britský obhajca prvenstva dokázal v sobotňajšom tvrdom závere v Rodez získať 24 sekúnd na držiteľa "maillot jaune" Fabia Arua a stal sa staronovým lídrom TdF. Nedeľňajších 189 km z Laissac do Le Puy-en-Velay so štyrmi kategorizovanými stúpaniami v Centrálnom masíve by malo vyhovovať najmä cyklistom usilujúcim sa o úniky.

Už po 19 kilometroch začnú cyklisti zdolávať kopec prvej kategórie Montée de Naves d'Aubrac s dĺžkou 8,9 km a priemerným sklonom 6,4 % a po krátkom zjazde bude rýchlo nasledovať "trojkové" lezenie na Côte de Vieurals (3,3 km, 5,9 %). Toto všetko budú mať jazdci za sebou v úvodných 43 km, čo môže byť živnou pôdou pre zloženie kvalitného úniku. Využiť by to mohol aj sobotňajší víťaz Michael Matthews bojujúci o zelený dres, pretože šprintérska prémia sa nachádza na 96. km v Saint-Albin-sur-Limagnole. Austrálčan momentálne v bodovacej súťaži zaostáva za jej lídrom Marcelom Kittelom o 99 bodov.


Ďalšie stúpanie prvej kategórie Col de Peyra Taillade (8,3 km, 7,4 %) v nadmorskej výške 1190 m príde na rad po 148,5 km a je považované za kľúčové v nedeľňajšej etape. Navyše, na Tour de France to bude jeho premiéra. Útoky možno očakávať aj na kopci štvrtej kategórie Côte de Saint-Vidal (1,9 km, 6,8 %), ktorého vrchol sa nachádza len 13 km pred páskou. V cieli v Le Puy-en-Velay je pre víťaza pripravených 30 bodov.

"Veľmi nebezpečná etapa. Každý z favoritov, ktorý nebude pripravený na sto percent, draho za to zaplatí. Už úvod bude náročný a záver ešte náročnejší. Ak si favoriti nedajú pozor, môžu nabrať významné časové manko," uviedol Julien Jordie, športový riaditeľ francúzskeho tímu Romaina Bardeta AG2R La Mondiale, na webe Cyclingnews.

Nedeľňajšia etapa odštartuje o 13.10 h, najlepší v cieli sa očakávajú pred 18.00 h.


Tagy: Tour de France

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA