Na majstrovstvách sveta nezmyselne diskvalifikovali Slováka: Totálna hlúposť! Je to neuveriteľné

Daniel Kováč a tréner Peter Mečiar
Daniel Kováč a tréner Peter Mečiar

NAIROBI - Slovenský reprezentant Ľubomír Kubiš (AK Spartak Dubnica) obsadil 21. miesto v chôdzi na 10 km na X. majstrovstvách sveta atlétov do 17 rokov v kenskom Nairobi. Za menom druhého slovenského reprezentanta Daniela Kováča ŠK ŠOG Nitra) sa objavila nepopulárna skratka DQ, čiže diskvalifikácia.

Podľa jeho trénera Petra Mečiara sa však odohrala krivda voči mladému Slovákovi. "Diskvalifikovali ho za to, že na štarte stúpil na čiaru! Nie za čiaru, ale na čiaru. Totálna hlúposť. Navyše, diskvalifikovali ho až po ton, čo ho nechali odchodiť 10 km. Podali sme protest, ale neuspeli sme," informoval z hlavného mesta Kene Peter Mečiar. Podľa neho Kováč dopochodoval do cieľa v čase 46:55 min na 20. mieste bez jediného napomenutia. Diskvalifikácia prišla v čase, keď to už vôbec nečakali a navyše - pochybného charakteru. "Je neuveriteľné, za čo ho diskvalifikovali," zdupľoval tréner Mečiar.

Pre 16-ročného Kováča mali byť majstrovstvá sveta v Keni prvou veľkou udalosťou v rozbiehajúcej sa kariére. Kováč pochádza z početnej rómskej rodiny zo Šale a má 12 súrodencov. Navyše, ako trojročnému mu zomrel otec. So systematickejším tréningom začal až pred vyše rokom v júni 2016. Chlapec vyrastajúci v ťažkom sociálnom prostredí v športe našiel zmysel života, najmä keď sa ho ujal tréner Mečiar, ktorý kedysi trénoval aj olympijského šampióna Mateja Tótha.

"Spočiatku som nemal veľký záujem s ním spolupracovať. Nemal som o ňom ani najlepšie referencie. Dopočul som sa, že je problémový chalan. Najskôr som mu povedal nie. Dano však bol neústupčivý, stále ma kontaktoval. Nakoniec som privolil. Prekvapil ma. Myslel som si, že keď mu poviem, aby prišiel na tréning, tak nepríde. Nakoniec tam bol. Prešiel prvý tréning, druhý, tretí… a stále makal. Poctivo vždy všetko dodržal na sto percent. Odvtedy sa mi nestalo, že by neprišiel, ulieval sa alebo mi klamal,“ povedal o Kováčovi tréner Peter Mečiar v rozhovore pre denník Pravda.

Výsledky - MS v atletike do 17 rokov - Nairobi:

Chlapci - chôdza na 10 km: 1. Jao Čang (Čína) 41:12:01 h - rekord MS do 17 rokov, 2. Salavat Ilkaev (Rus.) 41:24:17, 3. Dominic Samson Noingiti (Keňa) 41:25:78,...21. Ľubomír Kubiš 47:03:32,..Daniel Kováč (obaja SR) - diskvalifikovaný


Tagy: Peter Mečiar Daniel Kováč

Zdroj:
SITA
Foto:
facebook

DISKUSIA