Rozhodcovia na Tour urobili veľkú chybu: Sagan poslal jury odkaz na zamyslenie!

Peter Sagan
Peter Sagan

MONAKO - Slovenský cyklista Peter Sagan mal od svojho kontroverzného vylúčenia zo 104. ročníka Tour de France veľa času, aby sa vrátil k okamihom v koncovke 4. etapy vo Vitteli, ktoré zruinovali jeho nádeje na tohtoročnej "Starej dáme". Teda zruinovali ich neskôr rozhodcovia po druhostupňovom verdikte znamenajúcom diskvalifikáciu pre "agresívny, nečistý či neregulárny šprint" v podaní hlavného adepta na víťazstvo v bodovacej súťaži či koncovkách viacerých etáp.

"Chcem povedať, že z rozhodcov sa so mnou nikto nerozprával. Neopýtali sa ma na moju verziu vzniknutej situácie, aby som to vysvetlil. Iba skonštatovali, že som pochybil a bol som agresívny voči ostatným jazdcom. Nemohol som však byť, keďže som neurobil nič zlé. Toto nemôžem akceptovať z môjho pohľadu," skonštatoval Peter Sagan. Podobné slová povedal aj pre nemeckú televíziu ZDF.


Nemecký tím Bora-Hansgrohe okamžite po kontroverznej diskvalifikácii začala konať, no protesty nepomohli. Taktiež neuspeli ani na Športovom arbitrážnom súde (CAS). sa v súvislosti so Saganovou diskvalifikáciou obrátila na CAS a svojho jazdca chcela späť na 104. ročníku TdF. Ten zamietol naliehavú žiadosť a to znamenalo, že Tourminátor sa definitívne nevráti do pelotónu na 104. ročníku Tour de France. Toto zlyhanie jury nebolo jediné.

Na otázku belgického novinára, či veril, že rozhodnutie o vylúčení z pretekov môže rozhodcovský panel Tour de France vziať ešte naspäť, Sagan odpovedal: "Vždy existuje priestor na zlepšenie či nápravu, ale musí na to byť aj ochota a vôľa. V cyklistike však pozorujem, že nemáme nikoho, kto by nás jazdcov chránil pred dôsledkami chybných rozhodnutí."

Peter Sagan sa vráti do súťažného diania na pretekoch Okolo Poľska (29. 7. - 4. 8.) a krátko na to absolvuje aj ďalšie etapové podujatie BinckBank Tour (7.- 13. 8.), preteky v Beneluxe známejšie pod pôvodným názvom Eneco Tour. Pred rokom tam vyhral dve etapy, celkovo skončil tretí a pridal aj prvenstvo v bodovacej súťaži.


Tagy: Peter Sagan

Zdroj:
SITA, športky
Foto:
Profimedia

DISKUSIA