Volejbalisti v kvalifikácii opäť neúspešní, proti Estónsku neuhrali ani set

Slovenskí volejbalisti s Estónskom neuhrali ani set
Slovenskí volejbalisti s Estónskom neuhrali ani set

KORTRIJK - Slovenskí volejbaloví reprezentanti, od piatka bez šance na celkový úspech, v sobotu prehrali 0:3 (-14, -17, -20) s Estóncami vo svojom predposlednom štvrtom vystúpení v belgickom Kortrijku na turnaji G-skupiny (19. - 23. júla) v rámci záverečnej III. fázy európskej časti kvalifikácie o postup na budúcoročné MS do Talianska a Bulharska (10. - 30. septembra 2018). Pre Slovákov to bola tretia prehra na podujatí, nestačili ani na domácich Belgičanov (0:3) a Nemcov (0:3); dosiaľ jediné víťazstvo vybojovali proti Bielorusom (3:0).

Slovákom patrí v šesťčlennej tabuľke s jedným víťazstvom a 3 bodmi predposledná 5. priečka, na MS postúpi iba najlepší. Solídne vyhliadky na postup majú Estónci (3-1, 10 bodov) aj domáci Belgičania (3-0, 9 b.). Malú šancu na prienik na svetový šampionát majú bronzoví z MS 2014 Nemci (2-1, 5 b.), ktorí si vo večernom stretnutí zmerajú sily s Belgičanmi (20.10 h).

Zverenci Andreja Kravárika nastúpili proti Estóncom s vedomím, že už zhasla ich nádej na účasť na svetovom šampionáte. Estónci, naopak, nutne potrebovali víťazstvo na posilnenie svojich ambícií. Slováci v úvodných dvoch setoch ťažko hľadali herný rytmus, v závere tretieho prehrávali o tri body (18:21 i 20:23), napokon však nevybojovali ani čiastkový úspech. Hlavným cieľom omladeného slovenského tímu v Kortrijku je získať čo najviac víťazstiev a dobre sa pripraviť na blížiace sa majstrovstvá Európy v Poľsku (24. augusta - 3. septembra). Slováci sa s kvalifikáciou MS rozlúčia nedeľňajším súbojom proti Španielom (15.30 h).

V záverečnej III. fáze kvalifikácie účinkuje sexteto z druhých priečok skupín májovej II. fázy eliminácie. Slovensko, ktoré dosiaľ na svetovom šampionáte neštartovalo, sa v máji predstavilo na turnaji v Holandsku, kde v konečnom účtovaní nestačilo len na domáci výber. Istotu účasti na MS majú z európskych krajín hostitelia šampionátu Taliansko a Bulharsko, obhajca titulu Poľsko a sexteto víťazov skupín II. fázy kvalifikácie - Francúzsko, Holandsko, Slovinsko, Rusko, Srbsko a Fínsko.

Kvalifikácia volejbalistov o postup na MS 2018 do Talianska a Bulharska - európska časť - záverečná III. fáza - G-skupina - Kortrijk (Belg.) - sobota:

Bielorusko - Španielsko 2:3 (20, -18, 22, -22, -13)
Belgicko - Nemecko (20.10)

Slovensko - Estónsko 0:3 (-14, -17, -20) 
71 minút, rozhodovali: Hudík (ČR) a Santi (Tal.), 300 divákov

Zostava a body SR: Ludha 6, Gavenda 7, Kriško 7, Ondrovič 5, Končal, T. Halanda 2, libero T. Lampart (Firkaľ 2, Palgut, M. Petráš 3, Prešinský 2)

Andrej Kravárik, tréner SR: "Zápas nám nevyšiel. Nastúpili sme v pozmenenej zostave a s dobre hrajúcim Estónskom sme nemali šancu. Počas celého zápasu sme sa nedokázali vyrovnať s veľmi dobrým smečovaným podaním súpera, ktorým nás odtiahli od siete a potom naša sila na útoku išla percentuálne dole. Chceli sme dať šancu hráčom, ktorí hrali menej, ale treba uznať, že nie je jednoduché nastúpi proti súperovi, ktorí stále bojuje o postup na majstrovstvá sveta a hrá na tomto turnaji veľmi dobre. Som rád, že aspoň v treťom sete chlapci zapli a zabojovali. Takto by to mali vyzerať v každom zápase so silným súperom. Tento zápas je za nami a sústredíme sa na posledné vystúpenie so Španielmi. Nastúpime v zostave, v akej sme zdolali Bielorusko a pokúsime sa ich zdolať. Druhé víťazstvo by nám pomohlo po psychickej stránke a bolo by to zadosťučinenie pre mladý tím, ktorý máme na tejto kvalifikácii."

Tabuľka: 
1. Estónsko 4 3 1 11:4 10
2. Belgicko 3 3 0 9:0 9
3. Nemecko 3 2 1 7:5 5
4. Španielsko 4 2 2 6:9 5
5. Slovensko 4 1 3 3:9 3
6. Bielorusko 4 0 4 3:12 1

Zostávajúci program SR - nedeľa 23. júla:
Španielsko - Slovensko (15.30)


Tagy: Slovensko Estónsko

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
cev.lu

DISKUSIA