VIDEO Rozprávkový návrat po vylúčení: Sagan si hneď v prvej etape podmanil Poľsko!

Peter Sagan a jeho oslavné gesto
Peter Sagan a jeho oslavné gesto

KRAKOV - Slovenský dvojnásobný majster sveta Peter Sagan sa stal víťazom sobotňajšej úvodnej etapy na cyklistických pretekoch Okolo Poľska zaradených do kalendára World Tour.

Dvadsaťsedemročný líder tímu Bora-Hansgrohe s prehľadom triumfoval v hromadnom špurte pelotónu v Krakove. Etapa štartovala v rovnakej lokalite a celkovo merala 130 km. Žilinský rodák si pripísal ôsme víťazstvo v tejto sezóne, sobotňajší krakovský štart bol pre neho prvým od vylúčenia z Tour de France v úvode júla. Na druhom mieste skončil Austrálčan Caleb Ewan zo zoskupenia Orica-Scott, tretiu priečku obsadil Holanďan Danny van Poppel vo farbách Sky. Druhý slovenský jazdec Bory Erik Baška finišoval na 135. priečke s mankom 2:13 min.

Peter Sagan je lídrom celkového poradia o štyri sekundy pred Ewanom, tretí je s mankom šiestich sekúnd Van Poppel, Baškovi patrí 131. miesto s odstupom 10 sekúnd. Päťnásobný držiteľ zeleného dresu z Tour de France Peter Sagan vedie aj bodovaciu súťaž s 20 bodmi.

Hneď v úvode etapy sa dostala dopredu štvorica Pawel Bernas (Poľsko), Martijn Keizer (LottoNL-Jumbo), Charles Planet (Novo Nordisk) a Maciej Paterski (CCC). Ich náskok spočiatku rýchlo stúpal, ale nepresiahol hranicu troch minút. O tempo v pelotóne sa starali najmä tímy Ag2r La Mondiale a Orica-Scott.

Jazdci v prostrednej časti etapy prešli aj cez mesto Wadowice, odkiaľ pochádzal pápež Ján Pavol II. - občianskym menom Karol Wojtila. Obidve vrchárske prémie na trase sobotňajšej úvodnej etapy vyhral Keizer a pripísal si dva body do vrchárskej súťaže. Po prémii sa Keizer vpredu osamostatnil spolu s Paterským. Potom sa na čele balíka začali striedať aj jazdci tímu Bora-Hansgrohe pracujúci pre Petra Sagana.

Dvadsať kilometrov pred cieľom mala vedúca dvojica náskok 1:10 min pred hlavnou skupinou, Keizer následne vyhral aj šprintérsku prémiu. Zakrátko bol však únik minulosťou a 12 km pred koncom cyklistov čakali tri štvorkilometrové okruhy v Krakove. Ako sa predpokladalo, etapa finišovala hromadným špurtom pelotónu a z víťazstva sa tešil Peter Sagan. Nedeľňajšia druhá etapa povedie z mesta Tarnowskie Góry do Katovíc a bude merať 142 km.

1. etapa (Krakov - Krakov, 130 km): 1. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 2:56:16 h, 2. Caleb Ewan (Aus.) Orica-Scott, 3. Danny van Poppel (Hol.) Sky, 4. Riccardo Minali (Tal.) Astana, 5. Nicollo Bonifazio (Tal.) Bahrain-Merida, 6. Nathan Haas (Aus.) Dimension Data - všetci rovnaký čas ako víťaz

Poradie po 1. etape: 1. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 2:56:06 h, 2. Caleb Ewan (Aus.) Orica-Scott +4 s, 3. Danny van Poppel (Hol.) Sky +6, 4. Nathan Haas (Aus.) Dimension Data 9, 5. Riccardo Minali (Tal.) Astana, 6. Nicollo Bonifazio (Tal.) Bahrain-Merida, ... 131. Erik Baška (SR) Bora-Hansgrohe - všetci +10

Bodovacia súťaž: 1. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 20 bodov, 2. Caleb Ewan (Aus.) Orica-Scott 19, 3. Danny van Poppel (Hol.) Sky 18


Tagy: Peter Sagan Okolo Poľska

Zdroj:
SITA
Foto:
facebook Peter Sagan

DISKUSIA