Šatan predstavil hlavných mužov slovenského hokeja: Vytvorili sme slušný tím

Tlačová konferencia SZĽH s trénermi všetkých vekových kategórii a generálnym manažérom Miroslavom Šatanom
Tlačová konferencia SZĽH s trénermi všetkých vekových kategórii a generálnym manažérom Miroslavom Šatanom

BRATISLAVA - Generálny manažér slovenských hokejových reprezentácií Miroslav Šatan spolu s trénermi jednotlivých výberov od toho do 15 rokov až po "Á-čko" chcú vytvoriť nový systém spolupráce. Mal by byť navzájom prepojený a mal by pomôcť zlepšiť výchovu vrcholových hokejistov pre potreby národného tímu. Medzi sebou si budú vymieňať poznatky o hráčoch, skúsenosti s tréningom, vytvorí sa aj sieť skautingu a všetko by malo smerovať k tvorbe spoločnej hernej identity i k rozvoju hokeja na Slovensku.

Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) pred tromi týždňami oznámil mená realizačných tímov mládežníckych reprezentácii. Na čelo 20-tky sa vrátil Ernest Bokroš, ktorý skončil po uplynulej sezóne, v o dva roky mladšom výbere pokračuje Norbert Javorčík, na čelo 17-tky sa postavil Ján Lipianský, tím do 16 rokov povedie Viliam Čacho a trénerom regionálnych výberov do 15 rokov sa stal Radoslav Hecl. Od novej sezóny budú všetky tieto výbery na seba nadviazané a budú spolupracovať na spoločnej výchove hráčov, ktorá by mala vyvrcholiť ich uplatnením v seniorskom výbere.

"Chcem sa poďakovať všetkým trénerom, ktorí na Slovensku pracujú s mládežou a možno sa im za to nedostáva toľko kreditu, ale odvádzajú veľa roboty a času, aby mládež rástla. Máme plán, ako tomu pomôcť. Chceme vytvoriť tím trénerov, ktorí budú spolupracovať a vytvoria nejakú hokejovú identitu, systém, ako mládež pripravovať. Aby mladí hráči, keď prídu do výberu do 20 rokov, vedeli, do čoho idú a čo sa od nich očakáva," povedal kapitán majstrov sveta z Göteborgu 2002.

Reprezentačný úsek zároveň plánuje vytvoriť systém skautov, ktorí budú podrobnejšie sledovať vývoj hráčov aj v zahraničí, kde na to najmä vo vekovo nižších kategóriách doteraz nebol dostatok priestoru. "Skauti budú dávať reporty na hráčov, aby sme mali lepší prehľad a na turnaje sme posielali tých najlepších. Zavedieme jednotné testovanie už od 15 rokov, kde budú informácie o ich fyzickom raste, korčuliarskych schopnostiach a tak ďalej. Jednu vec sme už zmenili, do prípravných kempov sme povolali viac hráčov, ako v minulosti, aby sa ukázali," uviedol.

"Dvadsiatka" už má za sebou štart do sezóny, keď na konci júla odohrala medzinárodný turnaj Summer Challenge v Žiline s bilanciou jedna výhra, jedna prehra a jedna prehra po predĺžení. "Náš výber má najkratšiu prípravu na MS, aj tento rok nás čaká náročný turnaj v Buffale. V lete sme začali trochu oneskorene, preto sme zavolali do prípravy až šesť pätiek. Povolali sme chlapcov, ktorí budú hrať v zahraničí, tento rok je ich viac. Turnaj v Žiline nám ukázal ich herný prejav a dozvedeli sme sa, či majú záujem reprezentovať a či si zaslúžia nomináciu na MS. Niektorých žiaľ už uvidíme iba cez internet a prostredníctvom skautov, v 20-tke je to v tomto náročné. Ale som rád, že sa bude pracovať takýmto spôsobom a som za to, aby celý tento trénerský tím vyberal hráčov na šampionáty," povedal staronový tréner SR 20 Bokroš.

Výber do 18 rokov prešiel výraznou zmenou, keďže od novej sezóny už nebude fungovať projekt centralizovanej prípravy, ktorý pôsobil v 1. lige. O to ťažšiu úlohu bude mať Javorčík, ktorý si dal za hlavný cieľ výchovu hráčov a ich prípravu na ďalšiu hokejovú budúcnosť. "Prvoradá je výchova, samozrejme, dôležité sú aj výsledky, ale my chceme hlavne posúvať hráčov vyššie. Aby sme boli úspešní, sú dôležité tri body - skauting, spolupráca s klubovými trénermi a dobre zabezpečené výcvikové tábory. To musí fungovať, aby sme nahradili centralizovaný systém," zdôraznil.

Novým trénerom 17-tky je Lipiansky. "Vo funkcii začínam, no mám prehľad, keďže vlani som bol pri 16-ročných a týmito kategóriami sa zaoberám štyri roky. Viem, čo potrebujeme, čo nás trápi. Budeme sa zaujímať aj o hráčov, ktorí pôsobia v zahraničí a doteraz mali možno pocit, že sme si ich nevšímali. Pre mňa je priorita, aby tí chalani prišli do 18-tky dobre nastavení, aby vedeli, čo majú robiť, ako cvičiť, čo jesť, proste dobre pripravení," uviedol.

Viliam Čacho chce výber do 16 rokov najmä pripraviť na medzinárodné konfrontácie a prostredie. "Na turnajoch sa chalani prvýkrát stretávajú s takouto úrovňou. Je to pre nich niečo nové, treba ich viesť nie len k lepšej výkonnosti, ale aj k vzťahu k reprezentácii. Za rok sa stretávame s približne 50 hráčmi, máme na programe päť akcií, na ktorých chceme týchto chalanov testovať a vyberať ich do ďalšej vekovej kategórie."

Najmladší tím regionálnych výberov do 15 rokov povedie Radoslav Hecl. "Chceme vyskúšať široké spektrum hráčov. Motivovať ich v príprave a k reprezentácii, aby ďalší tréneri vedeli pokračovať. Chceme ich testovať a vzdelávať. Na prvé sústredenie chceme zavolať asi 70 hráčov z nich by sme chceli približne 45 posunúť do 16-tky," povedal.

"Myslím si, že sme vytvorili slušný tím. Je tam kombinácia skúseností trénerov, ktorí v týchto výberoch fungovali už v minulosti, a aj nejaké nové tváre s bohatými hráčskymi skúsenosťami. Po augustových kempoch chceme ten systém jednotlivých výberov nejako zjednotiť. Budeme sa o tom rozprávať a verím, že vytvoríme niečo dlhodobejšie do budúcnosti. Nejakú hernú identitu. Bude to ťažká úloha všetko to previazať, ale budeme sa o to snažiť," dodal Šatan.


Tagy: Miroslav Šatan Slovensko Ernest Bokroš Norbert Javorčík

Zdroj:
TASR
Foto:
Ján Zemiar

DISKUSIA