Smutný záver domáceho šampionátu: Slovensko po prehre opúšťa elitnú kategóriu

Na snímke uprostred Matej Majerčák (Slovensko), vľavo pri ňom Alexader Chomenko (Rusko)
Na snímke uprostred Matej Majerčák (Slovensko), vľavo pri ňom Alexader Chomenko (Rusko)

PIEŠŤANY - Slovenskí basketbalisti do 18 rokov prehrali v piešťanskej Diplomat aréne s rovesníkmi z Ruska 55:76 (31:41) v piatkovom zápase v skupine o 9. - 16. miesto na majstrovstvách Európy tejto vekovej kategórie v Bratislave a Piešťanoch.

Najlepším strelcom výberu SR bol s 13 bodmi Maroš Zelizňák. Zverenci Richarda Ďuriša po prehre opúšťajú elitnú kategóriu, keďže do B-divízie vypadávajú tri mužstvá a Lotyšsko ako usporiadateľ budúcoročného šampionátu zostúpiť nemôže.

Mladí Slováci nezachytili úvodnú štvrtinu, ktorú prehrali 15:20. Dohnať manko sa im nepodarilo ani v druhej, v ktorej zaostali 16:21. Po polčase teda prehrávali 31:41. Ruskí basketbalisti zvyšovali svoj náskok aj v ďalšom priebehu zápasu, v tretej štvrtine dominovali 22:13. Napokon vyhrali 76:55 a Slovákov vyradili z elitnej kategórie.

Výsledok piatkového zápasu v skupine o 9. - 16. miesto na ME basketbalistov do 18 rokov v SR (hralo sa v Piešťanoch):

Rusko - Slovensko 76:55 (20:15, 21:16, 22:13, 13:11)
Najviac bodov Ruska: Savrasov 18, Jeršov 15
Zostava a body SR: Zelizňák 13, Kádaši 9, Majerčák 7, Janošov 6, Javorský 0 (Ondruš 6, Kubala 5, Bizub 4, Danielič 3, Páleník 2)
TH: 21/16 - 6/4, fauly: 15 - 23, trojky: 6 - 5.

Richard Ďuriš, tréner SR: "Žiaľ, nedokázali sme sa poučiť zo všetkých prehier, ktoré doteraz prišli. Opäť sa rozhodlo na útočnom doskoku. Darmo máme naskautovaného súpera a ubránime ho, keď potom si doskočí a dá ľahký kôš. To bol najväčší rozdiel, 25 útočných doskokov a početnosť trestných hodov. Tá vyplývala z toho, že po chybe sme sa všetko snažili individuálne riešiť. Bolo veľa zlých rozhodnutí, preto sme nemali takmer žiadne trestné hody."

Jakub Kádaši, pivot SR: "Súper z Ruska nás predčil hlavne na útočnom doskoku, z čoho dávali ľahké koše. Myslím si, že tam bol kameň úrazu. Nevedeli sme s tým pomôcť, nevedeli sme ich fyzicky odstaviť. To bola hlavná príčina toho, prečo ruský tím vyhral."

Maroš Zelizňák, pivot SR: "Opäť sa opakovali tie isté chyby ako v predchádzajúcom zápase. Prehrali sme na doskoku, nerotovali sme, dostávali sme trojky."


Tagy: Rusko Slovensko

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA