VODE Pekné gesto šampióna Gatlina: Boltovi pred všetkými zložil poklonu

Američan Justin Gatlin (vľavo), ktorý získal zlato, sa skláňa pred bronzovým Jamajčanom Usainom Boltom
Američan Justin Gatlin (vľavo), ktorý získal zlato, sa skláňa pred bronzovým Jamajčanom Usainom Boltom

LONDÝN - Ani sobotňajší triumf na stovke na majstrovstvách sveta nezabezpečil americkému atlétovi Justinovi Gatlinovi priazeň londýnskeho publika. Dvojnásobný dopingový hriešnik totiž zdolal kráľa šprintu v jeho posledných individuálnych pretekoch. Jamajčan Usain Bolt finišoval bronzový, keď sa medzi rivalov vtesnal mladý Američan Christian Coleman.

Ich súboje sa často označovali ako duely "dobrého proti zlému". Bolt sa vždy prezentoval zábavnou povahou a očakávala sa jeho zlatá rozlúčka na mieste, kde v roku 2012 trikrát triumfoval na olympijských hrách. Zradil ho však pomalý štart. "Ten ma zabil. Normálne sa každým behom zlepšoval, ale nie tentoraz," priznal jedenásťnásobný majster sveta.

Gatlin ho mal na lopate už pred dvoma rokmi na svetovom šampionáte v Pekingu, no zaváhal v poslednej chvíli a prehral o stotinu sekundy. V Londýne nezopakoval rovnakú chybu. "Prechovávam k nemu výlučne rešpekt. Aj keď som od neho starší, je pre mňa obrovská inšpirácia," vyhlásil o päť rokov starší Gatlin na adresu Bolta. Rešpekt prejavil, keď pred svetovým rekordérom pokľakol priamo na dráhe, na ktorej ho pokoril.

"Je inšpirácia, pre mňa aj všetkých ostatných. Je skvelý chlap. Na dráhe sme rivali, ale mimo nej sa spolu bavíme, žartujeme," dodal Gatlin, ktorý momentálne nemá v úmysle napodobniť Bolta a odísť do atletického dôchodku. Možno potiahne až do olympijských hier 2020 v Tokiu: "Pôjdem rok za rokom a preteky za pretekmi. Uvidíme, kam ma to dovedie."


Tagy: Usain Bolt Justin Gatlin

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR; Video: Youtube

DISKUSIA