VIDEO Fanúšikovia oslavovali Bolta s bronzom: Zlatý Gatlin vybučaný

Usain Bolt absolvoval posledné preteky v bohatej kariére
Usain Bolt absolvoval posledné preteky v bohatej kariére

LONDÝN - Na Olympijskom štadióne v Londýne oslavovali diváci v sobotnom večere i noci Jamajčana Usaina Bolta spôsobom, akoby získal na atletickom svetovom šampionáte zlato a k nemu pripojil svetový rekord. Vo svojej derniére sa však ozdobil na stovke len bronzom, ani jeho čas 9,95 nemal parametre výnimočnosti, no svojou šprintérskou aurou úplne zatienil oboch Američanov, zlatého Gatlina, alebo strieborného Colemana.

V 60-tisícovom kotle sa skloňovalo najmä jeho meno, pretože každý si uvedomoval jeho výnimočnosť a genialitu. Guru svetového šprintu daroval atletike počas svojej úžasnej kariéry toľko drahokamov, že si kráľovnú športu dokonale podmanil.

Bolt si impozantný večer užíval, aj keď si určite želal zlatom vygravírovanú rozlúčku s veľkou kariérou: "Bolo to úžasné, vedel som, že divákov strhnem a oni ma poženú. Smutné je, že som nesplnil svoje i ich želanie a nevyhral. Doplatil som na úvodné metre, obyčajne sa z kola na kolo zlepšujem, teraz sa tak nestalo a doslova ma ubili."

Američana Justina Gatlina naopak sprevádzala na každom kroku nálepka "zloducha", dokázal sa však koncentrovať na vlastný výkon a nevnímal bučanie obecenstva. "Vytesnil som to. Tí, ktorí ma milujú, mi držia palce. Ľudia doma, tréner, manažér, fanúšikovia, priatelia. Myslel som radšej na toto. Robil som to všetko pre ľudí, ktorí vo mňa verili aj v časoch, keď som v seba neveril dokonca ani ja. Je však trocha smutné, že bučanie na mňa bolo hlasnejšie než podpora pre niektorých ostatných. Nepotrebujem tomu rozumieť. Odsedel som si svoje, teraz som naspäť. Som len športovec. Snažím sa inšpirovať ostatných, správať sa slušne, pogratulovať súperom po každej súťaži, popriať každému veľa šťastia. Nálepka zloducha mi príde ako hľadanie senzácie," citoval Gatlina server ESPN.

Američan má za sebou tresty za dopingové prehrešky z rokov 2001 aj 2006. V druhom prípade mu hrozil doživotný dištanc, ktorému sa vyhol spoluprácou s komisármi. Po odvolaní mu suspendáciu skrátili na štyri roky. Po druhom návrate podľahol Boltovi na OH 2012, 2016 aj MS 2013, 2015. Dočkal sa v roku 2017, keď sa vzhľadom na motiváciu Bolta predpokladali iba preteky o druhé miesto. "Ako prvé mi povedal dve veci. Pogratuloval mi a potom, že som si nezaslúžil bučanie. On vie, ako veľmi driem. Toto bola jeho rozlúčka, bral som to po všetkých víťazstvách i prehrách mojej kariéry ako úžasnú príležitosť."

Pri Boltovi sa spomínajú fantastické čísla, aj jeho 52 výkonov pod 10 sekúnd, svetové rekordy a iba šesť prehier v kariére. K 11 zlatým a dvom strieborným medailám na MS pripojil prvýkrát bronz, dovedna nazbieral 14 vzácnych kovov (11-2-1). 

Bolt pochopil, že nastal čas odísť, aj keď v 30 rokoch jeho rozhodnutiu ťažko porozumieť. Američan Gatlin má o päť rokov viac, na druhej strane Coleman o deväť menej. Akoby u Bolta pri rozlúčkovej party zavážil aj fakt, že sa historicky na MS vyrovnal počtom rekordnej medailovej zbierke krajanky Merley Otteyovej (3-4-7), ktorú môže aj preskočiť, ak sa mu vydarí štafetový šprint. Bolt dosiaľ nezvykol prehrávať, na MS predtým naposledy na dvojstovke v roku 2007 s Američanom Tysonom Gayom. V sobotnom večere pred burácajúcim hľadiskom však prehral a akoby symbolicky naznačil, že odísť bolo pre neho správne rozhodnutie.


Tagy: Usain Bolt Justin Gatlin

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA