Mladí Slováci sa rozlúčili s elitnou kategóriou víťazstvom: Po skvelom výkone zdolali Lotyšov

Na snímke reprezentanti Slovenska po zápase o 15. miesto na majstrovstvách Európy v basketbale hráčov do 18 rokovNa snímke reprezentanti Slovenska po zápase o 15. miesto na majstrovstvách Európy v basketbale hráčov do 18 rokov Zdroj: TASR - Martin Palkovič

PIEŠŤANY - Slovenskí basketbaloví reprezentanti do 18 rokov zvíťazili nad rovesníkmi z Lotyšska 69:57 (36:31) v nedeľňajšom zápase o 15. miesto na majstrovstvách Európy tejto vekovej kategórie v Bratislave a Piešťanoch. Najlepším strelcom v drese Slovenska bol Dominik Kubala, ktorý sa prezentoval 15 bodmi.

Zverenci trénera Richarda Ďuriša pri svojej premiérovej účasti v elitnej kategórii ME obsadili predposledné 15. miesto, keď dokázali zvíťaziť len v jednom stretnutí. Po roku sa opäť vrátia do B-divízie.

Prvú štvrtinu sa podarilo mladým Slovákom vyhrať, keď si v nej vypracovali vedenie 23:17. Päťbodový náskok si udržali až do polčasu (36:31). V piešťanskej Diplomat aréne pokračovali vo skvelom výkone aj v ostatných dvoch štvrtinách. Lotyšov napokon zdolali 69:57 a s premiérovou účasťou medzi kontinentálnou elitou sa rozlúčili víťazstvom.

Výsledok nedeľného zápasu o 15. miesto na ME basketbalistov do 18 rokov v Bratislave a Piešťanoch:

Lotyšsko - Slovensko 57:69 (17:23, 14:13, 12:22, 14:11)
Najviac bodov Lotyšska: Hermanovskis 11, Kaufmanis 10, Miska 8
Zostava a body SR: Kubala 15 (4 trojky), Ondruš 13, Majerčák 11, Kádaši 5 (8 doskokov), Bizub 2 (Zelizňák 9 (10 doskokov), Janošov 8, Danielič 6, Páleník, Mátych, Pavelka všetci 0)
TH: 11/10 - 13/9, fauly: 17 - 16, trojky: 5 - 10

hlasy po zápase:

Richard Ďuriš, tréner SR: "Sme radi, že sme sa dočkali víťazstva a neostali sme v elitnej divízii bez jedinej výhry. Teší ma, že sme sa dokázali poučiť z prvého zápasu proti Lotyšom v skupine. Hrali sme oveľa odvážnejšie. To je dôležité, že bol herný progres. Predchádzajúce dva zápasy veľmi mrzia. Pred dnešným duelom sme hráčom povedali, že síce minulý rok bola jedna generácia, ktorá to prvýkrát v histórii vybojovala, ale táto môže tá, ktorá zaknihuje prvé víťazstvo. Nik nevie, kedy bude ďalšie. Sme radi, že sme to dokázali zvládnuť. Verím, že sa čoskoro medzi elitou ocitneme znova."

Jakub Kádaši, krídelník SR: "Myslím si, že sme od začiatku diktovali tempo hry. Súpera z Lotyšska sme jasne prevalcovali, zvíťazili sme dvojciferným rozdielom. Mali sme veľa útočných doskokov, konečne nám padlo niečo aj zvonku. Celkový herný prejav bol výborný. Zaslúžené víťazstvo."

Matej Majerčák, rozohrávač SR: "Začiatok nám vyšiel, od úvodu sme na nich vybehli ako v prvom zápase. Rozdielom bolo to, že sme si to udržiavali celý zápas. Chcel by som poďakovať chalanom, trénerom a realizačnému tímu za tieto pekné majstrovstvá. Mrzí nás, že sme sa neudržali v A-divízii. Myslím si, že môžeme zhodnotiť turnaj tak, že sme vydali zo seba všetko. Nemáme sa za čo hanbiť."

Viac o téme: Slovensko Lotyšsko
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Martin Palkovič
  • Zdroj: SITA, TASR

Súvisiace články