VIDEO Nástupcom Sagana Nór Kristoff: Kolář skončil na majstrovstvách Európy v top desiatke!

Nór Alexander Kristoff sa stal v dánskom Herningu historicky druhým majstrom Európy v pretekoch s hromadným štartom v mužskej kategórie elite.
Nór Alexander Kristoff sa stal v dánskom Herningu historicky druhým majstrom Európy v pretekoch s hromadným štartom v mužskej kategórie elite.

HERNING- Nór Alexander Kristoff sa stal v dánskom Herningu historicky druhým majstrom Európy v pretekoch s hromadným štartom v mužskej kategórie elite. V tesnom šprintérskom súboji po absolvovaní 241,2 km Kristoff zdolal Taliana Eliu Vivianiho a Holanďana Morena Hoflanda. O solídny výsledok pre Slovensko sa postaral Michael Kolář, ktorý finišoval na desiatom mieste.

Obhajca titulu Peter Sagan tento rok kontinentálny šampionát vynechal a po absolvovaní pretekov Okolo Poľska sa presunul na ďalšie etapové podujatie BinckBank Tour do Holandska a Belgicka.

Víťazný Kristoff má 30 rokov a v minulosti dokázal ovládnuť jarné monumenty Miláno - San Remo (2014) a Okolo Flámska (2015). Okrem aktuálneho titulu z majstrovstiev Európy má v zbierke aj bronz z pretekov s hromadným štartom z OH 2012 v Londýne.

"Som šťastný. Taliani to veľmi dobre rozbehli v závere, ale nemyslím si, že som Vivianiho zavrel, neurobil som nič zlé. Mali sme v nórskom tíme viacero možností ako rozhodnúť vo svoj prospech, aj Edvald Boasson Hagen mal dobrý pokus. Čo ďalej? Samozrejme, pokúsim sa o dobrý výsledok na svetovom šampionáte doma v Nórsku," uviedol Alexander Kristoff v prvej reakcii v priamom prenose Eurosportu.

Preteky mužov s hromadným štartom na 241,2 km sa jazdili na 12 okruhov po 20 km v Herningu a jeho okolí. Plochý a rýchly profil nahrával šprintérom a napokon sa tak aj stalo. Na začiatku záverečného okruhu bol celý balík pokope. Vpredu boli aktívni Belgičania, neskôr Holanďania ale nedokázali rozbiť celistvosť pelotónu. Trinásť kilometrov pred cieľom už na ceste späť do Herningu predviedol nástup Španiel Luis León Sánchez a postupne sa za ním vyviezlo ďalších 7 cyklistov. Aktívny bol aj Albámec Eugert Župa či Slovinec Matej Mugerli, ale na vyšší ako 10-sekundový náskok im to nevydalo.

Osem kilometrov pred cieľom bolo po úniku, ale po ďalšom kilometri sa v tehnickejšej časti vpredu objavila silná belgicko-nórska dvojica Jens Keukeleire - Edvald Boasson Hagen. V protivetre ich dostihol ešte skúsený Rus Nikolaj Trusov, niekdajší spolujazdec Petra Sagana v Tinkoffe. Trio malo náskok niekoľko desiatok metrov. Na čele pelotónu sa 3,5 km pred cieľom objavil aj slovenský dres, chvíľu potiahol Juraj Sagan, potom ho vystriedali Poliaci, Taliani či Rusi. Napokon to pelotón stihol, ale 1,5 km pred cieľom ešte raz nastúpil Boasson Hagen. V dlhej cieľovej rovinke nórsky klasikár robil, čo mohol, ale ani jemu to nevyšlo. Približne 150 m pred cieľom došlo k pádu približne piatich pretekárov, zatiaľ čo vpredu sa rozhodlo v klasickom šprinte. Nór Alexander Kristoff iba o centimetre zdolal Taliana Eliu Vivianiho. V cieli si ešte čosi vysvetľovali, ale Nór bol napokon šťastnejší.

Výsledky - ME v cestnej cyklistike v Herningu (Dán.) - nedeľa - preteky s hromadným štartom:

Muži-elite (241,2 km): 1. Alexander Kristoff (Nór.) 5:41:10 h, 2. Elia Viviani (Tal.), 3. Moreno Hofland (Hol.), 4. Pascal Ackermann (Nem.), 5. Luka Mezgec (Slovin.) - všetci v rovnakom čase ako víťaz, 6. Edward Theuns (Belg.) +1, 7. Aksel Nömmela (Est.), 8. Iván Garcia (Šp.), 9. Pawel Franczak (Poľ.), 10. Michael Kolář (SR) - všetci +1.


Tagy: Alexander Kristoff Michael Kolář

Zdroj:
SITA
Foto:
Twitter

DISKUSIA