Atletika prišla o najžiarivejšiu hviezdu: Zápis zlatého dievčaťa zatiaľ nik neprekonal

Betty Cuthbertová
Betty Cuthbertová

PERTH - Bývalá austrálska šprintérka Betty Cuthbertová, jediná atlétka, ktorá získala zlaté medaily na olympijských hrách v behoch na 100, 200 i 400 metrov, zomrela v nedeľu 6. augusta 2017 vo veku 79 rokov po dlhom boji so sklerózou multiplex (roztrúsená skleróza). Správu potvrdila Athletics Austrália, atletická federácia krajiny.

Po tom, ako vo veku 18 rokov získala trikrát zlato na olympiáde 1956 v Melbourne, kde vyhrala 100 i 200 m a bola aj členka víťaznej štafety na 4x100 metrov, dostala prezývku Zlaté dievča. Na jej počesť postavili sochu pri štadióne Melbourne Cricket Ground, ktorý bol hlavným športovým dejiskom na spomínaných hrách.

Na olympijských hrách 1960 v Ríme sa zranila a ohlásila koniec kariéry. Po osemnástich mesiacoch sa však vrátila na dráhu a v roku 1964 triumfovala na tokijskej olympiáde v behu na 400 metrov.

Vytvorila 11 individuálnych svetových rekordov (9 v šprinte), vrátane štafiet ich má na konte 16. Je členka medzinárodnej Siene slávy IAAF, ako aj austrálskeho športu i atletiky.

Sklerózu multiplex jej diagnostikovali v roku 1969, neskôr bola odkázaná na invalidný vozík. Naposledy sa pred širokou verejnosťou objavila v roku 2000 na olympijských hrách v Sydney, kde niesla olympijskú pochodeň na štadión pred jej zapálením.


Tagy: Betty Cuthbertová

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA