Prečo mladí hokejisti odchádzajú do zámoria: Servis, vypredané haly a úplne iná konkurencia

Samuel Solenský
Samuel Solenský

BRATISLAVA - Mladý slovenský hokejový útočník Samuel Solenský má za sebou premiérovú sezónu v zámorí a už sa dôkladne pripravuje na ďalšiu. Stále iba 18-ročný michalovský rodák až do leta 2016 pôsobil v mládežníckej štruktúre severočeského Liberca. V polovici augusta ho tam čaká maturita a potom letí späť do USA.

Účastník dvoch MS hráčov do 18 rokov už v závere júla stihol odohrať za slovenskú dvadsiatku turnaj v Žiline. "Prvý rok v zámorí bol veľmi špecifický. Všetci hovoria, že prvá sezóna je vždy ťažká. A naozaj to tak je. Hovoril som si, že to až také náročné nebude, ale prevýšilo to moje očakávania. Postupne sa mi však za morom začalo páčiť viac a viac," priznal Solenský.

Mladého útočníka v zámorí najviac prekvapilo celkové fungovanie tímu. "Starali sa o nás ako o hráčov 'áčka'. Servis bol v porovnaní s Európou odlišný. Neznámou pre mňa boli diváci, mali sme vždy vypredanú halu, bol som z toho nadšený," priznal Solenský, ktorý väčšiu časť sezóny strávil v NAHL v tíme Johnstown Tomahawks, neskôr hral v USHL za Youngstown Phantoms.

Prechod z Európy do zámoria slovenskému mladíkovi otvoril oči. "Prvá, a hlavná vec, je konkurencia. U nás niekedy býva problém zložiť štyri formácie, ale v zámorí aj keď vo štvrtok večer vyhodili štyroch chlapcov, v piatok ráno bolo päť ďalších na tréningu a boli lepší než tí, ktorí odišli. Každý musí makať naplno, čím sa človek poriadne zlepšuje," poznamenal Solenský. "Ak by som nemakal, neudržal by som sa tam," dodal.

Rok v USA bol pre slovenského mladíka veľkou školou. "Vidím, ako to tam funguje. Nehovorím však, že tu je všetko zlé a tam všetko ideálne. Tam je potrebné na sebe neustále poriadne pracovať," doplnil.


Tagy: Samuel Solenský

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
SITA
Foto:
hcbilitygri.cz

DISKUSIA