FOTO Basketbalisti vybojovali prvé víťazstvo, v domácom zápase predkvalifikácie zdolali Švédov

Sprava: Adam Ramstedt (Švedsko) a Šimon Krajčovič (Slovensko) počas európskej predkvalifikácie majstrovstiev sveta 2019. A-skupina: Slovensko – Švédsko
Sprava: Adam Ramstedt (Švedsko) a Šimon Krajčovič (Slovensko) počas európskej predkvalifikácie majstrovstiev sveta 2019. A-skupina: Slovensko – Švédsko

BRATISLAVA - Slovenskí basketbalisti zvíťazili nad Švédmi 68:59 (31:30) v prvom domácom zápase európskej predkvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta v Číne 2019. Najlepšími strelcami SR boli zhodne s 15 bodmi Peter Sedmák, Andre Jones a Radoslav Rančík.

Slovákom vyšla úvodná štvrtina. Prezentovali sa dôraznou hrou v obrane i v útoku. Vyvarovali sa stratám lopty a predovšetkým vynikali v doskokoch. Utvorili si náskok 5 bodov (17:12). Do druhej desaťminútovky vstúpili lepšie hostia zo severu Európy, ktorí boli oveľa úspešnejší v streľbe. Navyše Slováci zbytočne strácali loptu. Nedarilo sa ani dosiaľ najproduktívnejšiemu hráčovi SR Radoslavovi Rančíkovi, ktorý sa bodovo prebudil až v závere druhého dejstva. Slováci si udržali do prestávky edenie (31:30). Tretiu štvrtinu začali oveľa lepšie domáci, ktorí si utvorili 10-bodový náskok a ten si udržiavali až do záverečnej desaťminútovky. Zverenci Ivana Rudeža sa v nej prezentovali predovšetkým kvalitnými doskokmi a získavaním lôpt. Švédi v posledných 5 minútach zabrali a manko skresali na 4 body. Slovenskí reprezentanti však napokon zvíťazili 68:59.

Ďalší predkvalifikačný zápas odohrajú Slováci v sobotu opäť v bratislavskej Hant aréne od 20.00 h. Ich súpermi budú Arméni..

Slovensko - Švédsko 68:59 (31:30)

Slovensko: Baťka, Jones a Rančík po 15, Ihring 3, Žiak 0 (Sedmák 13, Krajčovič 7, Baldovský, Fusek, Hlivák 0)

Švédsko: Borg 11, Massamba 9, Eriksson a Gaddefors po 7, Spires 4 (Ramstedt 13, Lindqvist 5, Person 2, Engstrom 1, Pahlmblad 0)

TH: 25/22 - 20/14, fauly: 23 - 24, trojky: 6 - 3, rozhodovali: Piloidis (Gréc.), Kardum (Chor.), Vladic (Rak.), 500 divákov.
štvrtiny: 17:12, 14:18, 23:11, 14:18

Ivan Rudež, tréner SR: "Ako hovoria niektorí naši experti, štatistika je ako bikiny. Odkrýva veľa, ale nie všetko. Štatistika však ukázala všetko. Veľkú energiu nášho tímu, 52 doskokov v porovnaní s 32 švédskymi. Chcem, aby si hráči uvedomili a zapamätali to číslo. Ich vôľa, energia a intenzita na útočnom doskoku boli rozhodujúce. Hrali sme v útoku korektne, stratilo sa veľa lôpt, ale v porovnaní s tým, ako sme hrali minulý týždeň, sme tentoraz v zápase zvíťazili my." 

Michal Baťka, pivot SR: "Ukázali sme, že aj keď posledná štvrtina nebola bohvieaká, tak Švédi v nej trochu zabrali a my sme poľavili v obrane. Udržali sme to a tešíme sa z víťazstva. Môže nás to nakopnúť, čakajú na nás ďalšie dva zápasy doma. Verím, že to bude vyzerať tak dobre, ako proti Švédom. Dúfam, že príde ešte viac divákov. Arménsku máme čo vracať z vonkajšieho zápasu, ktorý sme prehrali. Verím, že tabuľku ešte skomplikujeme." 

Šimon Krajčovič, rozohrávač SR: "Sústredili sme sa na tento zápas, veľmi sme potrebovali túto výhru a dobrý výkon. Nadviazali sme na prvý polčas z Bosny, kde sme vôbec nehrali zle. Mali sme kvalitnú prípravu. Vedeli sme, že Švédi nebudú v psychickej pohode, tiež prehrali v Arménsku, čo určite nečakali. Prišli sem nabudení, ale povedali sme si, že musíme byť tí, ktorí dajú prvý úder. Úvodný polčas bol vyrovnaný, tretia štvrtina sa nám vydarila a rozhodla. Spravili sme si náskok a už sme nedovolili Švédom dotiahnuť sa."

Bosna a Hercegovina - Arménsko (hrá sa od 20.00 h)


Tagy: Slovensko Švédsko

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA