VIDEO Budaj o pôsobení v Tampe: Slovenský brankár roka má v novej sezóne NHL jasný cieľ!

Peter Budaj zvíťazil v hlasovaní o najlepšieho brankára a do vitríny mu pribudla cena Vladimíra Dzurillu
Peter Budaj zvíťazil v hlasovaní o najlepšieho brankára a do vitríny mu pribudla cena Vladimíra Dzurillu

BRATISLAVA - Peter Budaj obsadil v ankete Hokejista roka 2017 tretie miesto. Zvíťazil však v hlasovaní o najlepšieho brankára a do vitríny mu pribudla cena Vladimíra Dzurillu.

"Mal som najlepšiu sezónu v kariére. Môj príbeh je zaujímavý, ale som rád, že som napokon zostal v Tampe a podpísal s ňou zmluvu," povedal Budaj, ktorý má za sebou turbulentné obdobie. Pred začiatkom sezóny si v NHL vybojoval miesto v Los Angeles Kings, pomohla mu k tomu aj zdravotná indispozícia Jonathana Quicka, dovtedajšej jednotky mužstva.

Budaj chytil šancu pevne do rúk a patril k oporám. "Veľa ľudí sa ma pýta, ako sa to podarilo, ale neviem, čomu to pripísať. Vedel som však, že mám rád hokej a viem chytať. Dostal som šancu, chytil som sa jej. Keby niekto pred dvoma rokmi povedal, že budem v takej situácii, neveril by som mu," priznal tridsaťštyriročný brankár, ktorého vo februári vymenili do Tampy Bay: "Bol to biznis, my hráči sme len majetok mužstva v rukách majiteľov. Tampa je výborná organizácia a som rád, že som tam skončil." Pred rozširovacím draftom sa špekulovalo o jeho budúcnosti, Tampa však napokon ponúkla Budajovi zmluvu na dva roky v celkovej hodnote 2,05 milióna amerických dolárov. "Bolo to rýchle rokovanie. Mne vyhovovala Tampa po všetkých stránkach. Mužstvo má talent a páči sa tam aj mojej rodine," vyhlásil najlepší slovenský brankár za uplynulú sezónu.

V novej sezóne bude chcieť dokázať, že výkony, ktoré ho zdobili v predchádzajúcom ročníku, neboli náhodné: "Andrej Vasilevskij je v Tampe jasná jednotka, ale každý chce hrať a ja sa budem snažiť dokázať svoju výkonnosť. Či budem chytať, to už nie je v mojich rukách." Lightning v uplynulej sezóne nepostúpili do play-off iba veľmi tesne, v novej sezóne budú mať vyššie ciele. "Nakúpili sme dobrých hráčov, máme našliapnuté, aby sme išli čo najvyššie. Do play-off nebude ľahké sa dostať, musíme zbierať body už od začiatku," myslí si Budaj, ktorý si atmosféru v kabíne i mimo nej nevie vynachváliť. "Je to krásne mesto. Hokejový aj nehokejový život je tam krásny, ale čo bude, to je ešte ďaleko," odpovedal na otázku, či sa plánuje po skončení kariéry v Tampe usadiť natrvalo.      

Na budúci rok sa uskutočnia zimné olympijské hry v Pjongčangu v Kórejskej republike, no pokiaľ sa nič prevratné nestane, Budaj ani iní hokejisti z NHL sa na nich nepredstavia. "Je to sklamanie, reprezentovať krajinu je obrovská česť a človek je na to hrdý. Navyše, na takom fóre, ako je olympiáda. Škoda, že tam nejdeme, ale je to jednoducho biznis. Rokovania sa odohrali za zatvorenými dvermi a NHL sa rozhodla, ako sa rozhodla. Už s tým nič nenarobíme. Na jednej strane je to biznis z pohľadu majiteľov klubov, na druhej vôľa hráčov ísť reprezentovať. A to sa medzi sebou bije. Škoda, že sa rozhodli ísť cestou majiteľov," povedal Budaj.

Ten sa rovnako ako celá verejnosť v stredu dozvedel meno nového trénera reprezentačného áčka. Stal sa ním skúsený Kanaďan Craig Ramsay: "Samozrejme ho poznám. Je tréner, ktorý vyhral s Tampou Stanleyho pohár a má dlhoročné skúsenosti ako tréner i hráč v NHL, takže to môže len pomôcť slovenskému hokeju. Myslím si, že aj Slovensko je pripravené na takúto zmenu. Myslím si, že bude vedieť pomôcť slovenskému hokeju dostať sa naspäť tam, kde má byť. Podľa mňa je dobrá vec aj kombinácia hlavného trénera zo zahraničia a domácich asistentov. Od zámorských trénerov sa dá niečo naučiť. Môžu im ukázať iný štýl, porozumenie. Myslím si, že to môže byť len v prospech slovenského hokeja."

Miešanie slovenského štýlu so zámorským mu neprekáža. "Bude to taká kombinácia oboch svetov. Nemôžem chcieť od Kanaďanov, aby hrali ako Rusi a naopak, ale myslím si, že to nebude nejaké zničenie nášho hokeja. Skôr taká kombinácia dobrých vecí z oboch štýlov a môže vzniknúť niečo nové," dodal Budaj.


Tagy: Peter Budaj Hokejista roka 2017

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
TASR
Foto:
SITA; Video: TASR

DISKUSIA