VIDEO Škandál na atletickom šampionáte v Londýne: Najväčší favorit a Volkov súper nechápal!

Isaac Makwala
Isaac Makwala

LONDÝN - Bežec Isaac Makwala nesúhlasí s rozhodnutím Medzinárodnej atletickej federácie IAAF, ktorá mu zo zdravotných dôvodov zakázala štartovať v utorkovom finále majstrovstiev sveta na 400 metrov. Tridsaťročný reprezentant Botswany tvrdí, že bol zdravý, a keď prišiel na štadión v Londýne, zabránila mu ochranka vo vstupe.

Makwala bol jedným z tridsiatich atlétov bývajúcich na jednom z oficiálnych hotelov šampionátu, ktoré postihli žalúdočné ťažkosti. Líder tohtoročných svetových tabuliek na 200 metrov preto nenastúpil do pondelňajších rozbehov a z rozhodnutia IAAF potom nemohol štartovať ani vo finále na 400 m, kde mal byť hlavným vyzývateľom juhoafrickej hviezdy a neskoršieho víťaza Waydea van Niekerka.

Makwala sa však podľa vlastných slov cítil dobre, preto nerozumie, prečo nemohol štartovať. "Keď som prišiel na štadión a bol som pripravený pretekať, nachystali na mňa pascu a nepustili ma dnu," napísal na sociálnej sieti facebook. "Celý deň sme bojovali, aby pravda vyšla najavo. Stojím si za tým, že nie som chorý a že ma neprehliadol žiaden doktor," dodal.

"Iba som zvracal, ale zase tak hrozné to nebolo," vyhlásil. "Pri rozcvičke som bol v pohode a bol som pripravený pretekať. Tvrdo som sa na to pripravoval a teraz mám pocit, ako by to niekto celé sabotoval ... Neviem, čo povedať, pretože k celej veci ani nemám všetky informácie," vyhlásil.

IAAF sa k prípadu vyjadrila len krátko. Najprv informovala o tom, že Makwalu stiahla zo závodu zo zdravotných dôvodov na základe odporúčania lekárskeho delegáta. Potom pridala, že dôvodom bolo infekčné ochorenie, ktoré u neho objavila lekárska prehliadka.

"Vedúci výpravy, tímový lekár aj fyzioterapeut boli po prehliadke informovaní, že atlét by mal byť 48 hodín v karanténe a príde tak o finále behu na 400 metrov," uviedla IAAF vo vyhlásení.

Predseda botswanskej atletickej federácie Falcon Sedimo však v rozhovore pre BBC uviedol, že Makwalu nikto nekontroloval a že sa navyše o celej záležitosti dozvedel z médií. "Mal proste jeden z príznakov choroby, tak to vzali z jednej vody na čisto," vyhlásil. "Navyše nás nikto o ničom oficiálne neinformoval. O tom, že nemôže štartovať, sme sa dozvedeli z médií," dodal.

Botswana podala písomný protest a IAAF jej vyhovela. „Makwala absolvoval nevyhnutné medicínske vyšetrenie a prešiel nimi. Po ňom sme ho vrátili do šampionátu, umožňujú nám to existujúce pravidlá,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení IAAF.

Makwala potom v stredu bežal v dodatočnom rozbehu sám, potreboval zabehnúť čas lepší ako 20,53 s, aby postúpil do semifinále. Zvládol to s prehľadom. Časom 20,20 s postúpil do semifinále a v cieli na dôkaz toho, že je úplne zdravý urobil niekoľko klikov.

Už o niečo neskôr podľa očakávani získal aj miestenku do finále, keď zabehol parádny semifinálový čas 20,13 s. Čo sa bohužiaľ nepodarilo jednému z jeho súperov - Slovákovi Jánovi Volkovi, ktorého čas 20,61 na finále nestačil.

V dvojstovkovom finále Makwala túži poraziť Van Niekerka, s ktorým mu nedovolili súperiť na 400 m. „Teraz stále behám so zlomeným srdcom. Želal som si, aby mi IAAF dovolila štartovať sólo aj na 400 m. Bol som na to pripravený, potom som mohol bežať 200 m. Pretože 400-ka je beh, pre ktorý trénujem, 200-ku bežím iba občas,“ dušoval sa Makwala, ktorý cíti, že ho nespravodlivo pripravili o medailu.


Tagy: Ján Volko Isaac Makwala

Zdroj:
ČTK, športky
Foto:
SITA; Video: Youtube

DISKUSIA