VIDEO Slovenský rýchlik takmer na tróne BinckBank Tour: Sagan ovládol špurt o druhé miesto

Lars Boom ovládol piatu etapu BinckBank TourLars Boom ovládol piatu etapu BinckBank Tour Zdroj: Eurosport

SITTARD - Holanďan Lars Boom z tímu LottoNL-Jumbo sa stal víťazom 5. etapy na cyklistických pretekoch BinckBank Tour zaradených do kalendára World Tour. Boom unikol v záverečnom kilometri etapy so zvlneným profilom so štartom aj cieľom v Sittard-Geleene (167,3 km) a už ho nikto nechytil.

V špurte skupinky favoritov s odstupom 3 sekúnd bol najlepší Peter Sagan (Bora-Hansgrohe), ktorý zdolal svojho tradičného rivala Belgičana Grega van Avermaeta (BMC Racing). Sagan získal 6 bonifikačných sekúnd, ale na posun na čelo celkovej priebežnej klasifikácie mu to nestačilo. Novým lídrom sa stal Boom o 2 sekundy pred Saganom, tretí je ďalší Holanďan Tom Dumoulin s mankom 8 sekúnd. Doterajší líder Švajčiar Stefan Küng (BMC Racing) prišiel do cieľa s väčším odstupom a prišiel o pozíciu v prvej desiatke celkového poradia.

Dvojnásobný majster sveta Sagan zatiaľ nezaokrúhlil počet profesionálnych víťazstiev na ceste na sto, ale opäť nemal k víťazstvu ďaleko. Etapa s klasikárskym profilom pripomínajúca jarné jednorazovky s 18 "kopčekmi" vrátane Caubergu či Kruisbergu bola vhodná na úniky. Po 30 km unikli siedmi cyklisti Michael Hepburn (Orica-Scott), Petr Vakoč (Quick-Step Floors), Kevin van Melsen (Wanty-Groupe Gobert), Elmar Reinders (Rompoot - Nedelandse Loterij), Jenthe Biermans (Kaťuša-Alpecin), Gediminas Bagdonas (AG2R La Mondiale), Piet Allegaert (Sport Vlaanderen - Baloise), ich náskok bol spočiatku 2:30 min a v polovici etapy až 4:30 min. V závere etapy cyklisti absolvovali dvakrát 39 km dlhý okruh v Sittarde. Pri zvonení do záverečného okruhu bola stále vpredu sedmička s náskokom 1:20 min pred pelotónom, ten už bol rozdelený na niekoľko skupín. Ešte o polminútu viac zaostával líder celkovej klasifikácie Stefan Küng (BMC Racing), ktorý mal technické problémy. Počkali ho tímoví kolegovia Jean-Pierre Drucker, Manuel Quinziato a Nathan van Hooydonck.

V záverečných 20 km sa rozpadla aj čelná skupina, vpredu zostal Čech Petr Vakoč, ktorý na tzv. zlatom kilometri 16 km pred cieľom získal 3 bonifikačné sekundy. Tím Bora-Hansgrohe jazdiaci pre Petra Sagana sa už takmer dotiahol na jazdcov vpredu a všetko mal pod kontrolou. Dvanásť kilometrov pred cieľom sa sformovala silná 13-členná skupina, v ktorej nechýbal Peter Sagan. Nebol v nej však líder BBT Küng, ktorý bol až v tretej skupine. Vpredu bol z pôvodného úniku Vakoč, ale aj víťaz Giro d´Italia Tom Dumoulin (Sunweb) či Belgičan Tim Wellens (Lotto-Soudal). Sagan bo, aktívny, ale odtrhnúť sa mu nepodarilo. Zozadu sa k unikajúcim neskôr pridali aj belgické esá Greg van Avermaet (BMC Racing) a Philippe Gilbert (Quick-Step Floors). Jeden a pol kilometra pred cieľom sa snažil uniknúť Lars Boom (LottoNL-Jumbo) a aj sa mu to podarilo. Výborný časovkár na záverečnom miniokruhu nenašiel premožiteľa a s náskokom približne 30 metrov triumfoval pred Petrom Saganom a Gregom van Avermaetom.

Výsledky:

5. etapa (Sittard-Geleen - Sittard-Geleen, 165 km): 1. Lars Boom (Hol.) LottoNL-Jumbo 3:43:46 h, 2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 3. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing, 4. Oliver Naesen (Belg.) Ag2r La Mondiale, 5. Jasper Stuyven (Belg.) Trek-Segafredo, 6. Philippe Gilbert (Belg.) Quick-Step Floors - všetci +3 s

Poradie po 5. etape: 1. Lars Boom (Hol.) LottoNL-Jumbo 15:23:17 h, 2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +2 s, 3. Tom Dumoulin (Hol.) Sunweb +8, 4. Tim Wellens (Belg.) Lotto Soudal +19, 5. Jasha Sütterlin (Nem.) Movistar, 6. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing - obaja +27

Viac o téme: Peter Sagan Lars Boom BinckBank Tour
  • Zdroj: športky, SITA