VIDEO Sagan nemal s kým spolupracovať: Všetci sa spoliehali na neho!

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: Twitter - Binck Bank Tour

SITTARD - Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil druhú priečku v piatkovej 5. etape pretekov BinckBank Tour a rovnaké miesto mu patrí aj v priebežnom poradí. Tesne mu ušlo jubilejné sté víťazstvo v profesionálnej kariére, keď ho zdolal jedine domáci Holanďan Lars Boom. Práve ten sa po problémoch Švajčiara Stefana Künga posunul tiež na čelo celkovej klasifikácie.

Do posledného okruhu 167,3-kilometrovej etapy v okolí holandského mesta Sittard-Geleen, ktorá bola menšou verziou Amstel Gold Race, vstúpil sedemčlenný únik s vyše minútovým náskokom. Saganov tím Bora-Hansgrohe sa držal v hĺbke pelotónu, priebežný líder Küng bol po defekte 32 kilometrov do cieľa tridsať sekúnd za hlavným poľom. Slovákovi pomáhal kolega z tímu Bora-Hansgroge Marcus Burghardt, Sagan v modrom drese vedúceho muža bodovacej súťaže zvýšil tempo prvým náznakom útoku 10,5 kilometra pred finišom. Snažil sa roztrhnúť skupinu, v ktorej bol napríklad víťaz tohtoročného Gira Tom Dumoulin, ale nie Küng. Bojovalo sa tak aj o celkové poradie.

Dvojnásobný majster sveta nemal s kým spolupracovať, preto opäť nastúpil šesť kilometrov pred páskou. Potom atakoval Sep Vanmarcke, Sagan ho musel stiahnuť sám. To využil Boom, ktorý sa umne odpútal a dotiahol etapu do zdarného konca. Sagan prekonal v špurte o druhú pozíciu Grega Van Avermaeta.

Tridsaťjedenročný Boom dosiahol v etape, ktorá profilom pripomínala jarné klasiky, premiérové prvenstvo od roku 2015, na úspech v kategórii WorldTour čakal dokonca od Tour de France 2014. V roku 2012 sa stal celkovým víťazom Eneco Tour, čo bol predchádzajúci názov BinckBank Tour. "Mal som šťastie, že som sa udržal v popredí. Na dvojkilometrovej hranici som zrýchlil, ostatní sa spoliehali na Sagana, čo som zužitkoval. Tohtoročné jarné klasiky mi nevyšli podľa predstáv. Keď som preťal cieľovú pásku, prežíval som hnev aj radosť. Drel som vskutku tvrdo v uplynulých týždňoch a mesiacoch, aby som sa vrátil do formy, preto som taký šťastný. Dúfam, že som naspäť vo vrcholnej kondícii," vyhlásil Boom na webe cyclingnews.com.

Viac o téme: Peter Sagan Lars Boom BinckBank Tour