FOTO Malchárek si na VC Slovenska prešiel peklom: Strašidelná nehoda skončila happyendom!

Jirko Malchárek so synom Christianom
Jirko Malchárek so synom Christianom

ORECHOVÁ POTÔŇ - Uplynulý víkend sa na Slovakiaringu konala Veľká cena Slovenska, na ktorej nemohol chýbať ani známy pretekár Jirko Malchárek spolu so svojím synom Christianom. Tí sa tešili z nedeľného víťazstva na Veľkej cene Slovenska. Málokto však vie, že pred týmto mimoriadnym úspechom si prešli hotovým peklom. Odštartovalo to technickými problémami vozidla, no to nebolo všetko. Jirko Malchárek utrpel aj strašidelnú nehodu, kedy zdemoloval celé auto a štart na pretekoch bol ohrozený. Športky sa preto rozhodli vyspovedať dvojicu z tímu Racing Trevor, ako sa im podarilo vysporiadať s celou situáciou:

Čo bolo príčinou, že sa vám podarilo totálne zdemolovať auto?


"Prvotná príčina bola moja jazdecká chyba v neskoršom nájazde do najrýchlejšej zákruty na okruhu. Vo výjazde sa tam dosahuje rýchlosť až 250 km/h. Nájazdová rýchlosť sa pohybuje 200 km/h a vyššie. Ale náš príbeh na Slovakia ringu pred Veľkou cenou Slovenska začal už v stredu, a to výmenou spojky. Vo štvrtok sme menili časť prevodovky a táto strašidelná havária bola dôsledok našej snahy trafiť sa do nastavenia."

Prakticky ste mali iba niekoľko hodín na to, aby ste sa vysporiadali s touto nepríjemnou situáciou. Ako to celé prebiehalo?

"Havaroval som vo štvrtok pár minút pred štvrtou hodinou popoludní a už v piatok o 15:30 hod. sme odštartovali kvalifikáciu na endurance, kde Christian bez testovania zajazdil famózny druhý najrýchlejší čas. Iba 7 stotín sekundy za prvým Richardom Gondom. Ten štartoval na rovnakom aute BMW M6 GT3 v českom tíme."

Máme skvelých technikov a inžinierov pod vedením Karla Neffeho z GT Sport Technology a tiež z tímu Racing Trevor, ktorý sme reprezentovali našou účasťou na Veľkej cene, ale aj v celej sezóne. Prakticky nemožné sa stalo skutočnosťou. Bez spánku za necelých 24 hodín sa z totálnej škody zrodil nový special BMW M6 GT3. A to aj v sobotu ráno po ďalšej nočnej smene aj so staronovým dizajnom. Nielen že auto bolo v stopercentnom stave, ale trafili sme aj po prvej a druhej kvalifikácii nastavenie a stali sme sa konkurencieschopnými. To nakoniec potvrdil aj Christianom v endurance pretekoch, kde dosiahol najrýchlejší čas v samotných pretekoch."

V sobotu vám víťazstvo uniklo pomedzi prsty, no v nedeľu ste už kategóriu GT ovládli. Ako by ste so synom Christianom celkovo zhodnotili Veľkú cenu Slovenska?

"Áno, v sobotu sme dokonca v endurance boli ešte päť minút pred koncom pretekov prví s 11-sekundovým náskokom. Mal som však drobné kolízie s dvoma pretekármi, ktorí boli so stratou jedného kola. Tí sa zamotali do nášho súboja o víťazstvo tak nešťastne, že som prvú pozíciu neudržal. Vyhrali nakoniec otec so synom Chladovci s Audi R8LMS GT4, ktorí v ten deň dominovali svojou rýchlosťou.

V nedeľu sa začal plniť náš sen a po pole position a najrýchlejšom kole celého víkendu v najrýchlejšej GT kategórii časom pod 2 minúty s priemernou rýchlosťou cez 180 km/h som pokračoval systémom štart - cieľ v samotných pretekoch, kde som si pripísal aj najrýchlejšie kolo pretekov. Zvíťaziť sa mi podarilo s odstupom 7 sekúnd pred druhým Richardom Gondom. Bol to skvelý záver víkendu! Tak, ako veľmi zle začal, tak skončil najlepšie ako mohol - happyendom. Touto cestou by som chcel všetkým poďakovať, čo nám držali palce a čo nás prišli podporiť priamo na preteky."


Tagy: Veľká cena Slovenska Jirko Malchárek Christian Malchárek

Zdroj:
športky
Foto:
TÍM GROUP M, Martin Straka

DISKUSIA