Úspešná premiéra nového trénera: Slovensko v prestížnom derby zdolalo Čechov!

V pozadí zľava Ľubomír Višňovský, ktorý ma dočasne na starosti obrancov, Michal Handzuš, ktorý má dočasne na starosti útočníkov a tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Craig RamsayV pozadí zľava Ľubomír Višňovský, ktorý ma dočasne na starosti obrancov, Michal Handzuš, ktorý má dočasne na starosti útočníkov a tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Craig Ramsay Zdroj: TASR - Martin Baumann

TŘINEC - Slovenská hokejová reprezentácia uspela vo svojom úvodnom tohtosezónnom stretnutí, keď v stredu v Třinci zdolala v prípravnom zápase výber domáceho Česka 2:0. Novému trénerovi národného tímu SR Craigovi Ramseymu teda vyšla premiéra v novom pôsobisku v úvode olympijskej sezóny.

Odveta je na programe vo štvrtok 24. augusta o 17.00 h v Žiline. Skóre stredajšieho stretnutia v třineckej Werk aréne otvoril už v 5. minúte Matej Paulovič po šikovnom vysunutí Matúša Sukeľa. Pre 22-ročného krídelníka to bol premiérový presný zásah v národnom tíme v treťom štarte, pričom prvé dva si pripísal v olympijskom výbere v dvoch dueloch proti Poliakom. Výborný výkon previedol brankár Branislav Konrád, ktorý vo svojom sedemnástom reprezentačnom vystúpení niekedy aj so šťastím zneškodnil mnoho šancí súpera. Definitívnu bodku za duelom dal presný zásah Patrika Svitanu v 59. min do prázdnej bránky súpera pri power-play.

V 61. vzájomnom súboji sa zrodilo štrnáste víťazstvo tímu SR, Slováci predtým naposledy zdolali tohto súpera v apríli 2013 v prípravnom stretnutí v Bratislave. Sedem ďalších zápasov sa skončilo nerozhodne a české družstvo si pripísalo 40 triumfov.

Vľavo brankár Branislav Konrád Galéria fotiek (9) Zdroj: TASR - Martin Baumann

Úvodné minúty premiérového tohtosezónneho duelu pre obe mužstvá nepriniesli väčšiu šancu, prvý gólový moment priniesol záver piatej minúty. Matúš Sukeľ získal puk v strednom pásme, vysunul Pauloviča a ten blafákom na forhend prekonal gólmana P. Bartošáka - 0:1. Pre 22-ročného odchovanca topoľčianskeho hokeja to bol premiérový presný zásah v treťom reprezentačnom súboji. Potom prišli chvíle českého tímu, ale brankár Konrád si udržal čisté konto pri šanciach súpera. V 13. min sa zaskvel pri tutovke D. Šťastného, zachránil aj v 15. min pri Kašeho pokuse.

Druhá tretina sa od úvodu niesla v znamení miernej prevahy Čechov, ale Konrád viackrát aj s dávkou šťastia nekapituloval. V polovici druhej časti sa nečakane naskytla šanca pre Slovákov, ale Macík po spolupráci so Zagrapanom nemieril presne.

Hneď na začiatku tretej dvadsaťminútovky pohrozil A. Kudrna, neskôr v úniku nepochodil Paulovič a na opačnej strane Herman. Zostávajúci priebeh duelu sa niesol v snahe Čechov aspoň o vyrovnanie, ale Slováci si už ustrážili cenný triumf v úvode olympijskej sezóny. Druhý gól tímu SR dosiahol v závere P. Svitana počas súperovej hry bez brankára.

Prípravný medzištátny zápas v hokeji - Třinec (ČR) - streda:

Česko - Slovensko 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Góly: 5. Paulovič (M. Sukeľ), 59. P. Svitana (L. Hudáček)
Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Šír, Hradil - Gebauer, Lederer (všetci ČR), 4914 divákov

Zostavy:
Česko: P. Bartošák - Sklenička, Klok, Pyrochta, D. Musil, Kalina, Němeček - D. Kaše, P. Musil, Lenc - Indrák, Stach, P. Straka - M. Hanzl, Herman, Uher - V. Tomeček, Tomášek, D. Šťastný
Slovensko: Konrád - E. Černák, J. Mikuš, Čerešňák, Gernát, Holenda, O. Kotvan, L. Romančík, J. Brejčák - A. Kudrna, Marek Hovorka, L. Nagy - P. Svitana, L. Hudáček, Tybor - Macík, Zagrapan, D. Buc - Paulovič, , M. Sukeľ, Koyš

Viac o téme: Slovensko Česko Craig Ramsay