Nečakaný koniec anglického reprezentačného rekordéra: Bolo to ťažké rozhodnutie

Wayne Rooney
Wayne Rooney

LONDÝN - Anglický futbalový útočník Wayne Rooney sa v utorok rozhodol ukončiť reprezentačnú kariéru. Rekordér v počte štartov za "Albión" medzi hráčmi v poli už nenastúpi ani v zápase kvalifikácie MS 2018 proti Slovensku (4. septembra o 20.45 vo Wembley). Za Anglicko odohral 119 zápasov, v ktorých strelil rekordných 53 gólov. Šesť stretnutí mu chýbalo na maximum brankára Petera Shiltona.

V lete sa po dlhoročnom pôsobení v Manchestri United vrátil do materského Evertonu. Práve na klubovú úroveň sa chce sústrediť. "Bolo to veľmi ťažké rozhodnutie. Odhodlal som sa k nemu po rozhovoroch s členmi mojej rodiny, s trénerom Evertonu Ronaldom Koemanom a mojimi blízkymi. Obliekať si dres Anglicka bolo pre mňa vždy niečo výnimočné. Bolo to pre mňa privilégium, či už som nastúpil ako kapitán, hráč základnej jedenástky alebo náhradník. Ďakujem všetkým, ktorí mi pomohli. Cítim, že nastal ten správny čas uzavrieť reprezentačnú kapitolu," uviedol Rooney vo svojom vyhlásení, ktoré sprostredkovali svetové agentúry.

"Bola to fantastická kariéra. Niekedy ho kritizovali, ale odohrané zápasy a strelené góly sú fakty. Nedal by ich toľko, pokiaľ by nebol svetová extratrieda. Ak by som bol trénerom v súčasnosti, snažil by som sa ho presvedčiť, aby pokračoval do ďalších majstrovstiev sveta," povedal pre BBC bývalý kouč Anglicka Sven-Göran Eriksson. Rooney debutoval počas jeho anabázy vo februári 2003 v prípravnom stretnutí s Austráliou.

Čísla Waynea Rooneyho v anglickej futbalovej reprezentácii (2003 - 2016):

119 odohraných stretnutí, najviac medzi hráčmi v poli, šesť za rekordom brankára Petera Shiltona
71 víťazstiev, 29 remíz, 19 prehier
53 gólov (rekord)
7 gólov na záverečných turnajoch (4 ako 18-ročný na ME 2004)
1 gól na MS (proti Uruguaju v roku 2014)
6 absolvovaných významných záverečných turnajov
17 rokov - vek debutu (ako náhradník v príprave proti Austrálii vo februári 2003)
2 červené karty (proti Portugalsku na MS 2006 a proti Čiernej Hore v kvalifikácii ME 2012)
6 trénerov zažil v reprezentácii (Sven-Göran Eriksson, Steve McClaren, Fabio Capello, Roy Hodgson, Sam Allardyce, Gareth Southgate)


Tagy: Wayne Rooney Anglicko

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA