Česi ukázali silu a zvládli bratský súboj: Slovensku sa vzdialil základný cieľ šampionátu

Slováci ťahali v prvom dueli za kratší koniecSlováci ťahali v prvom dueli za kratší koniec Zdroj: Twitter/EuroVolley

ŠTETÍN - Slovenskí volejbaloví reprezentanti v piatok v Štetíne vstúpili do turnaja majstrovstiev Európy v Poľsku prehrou 1:3 s Čechmi a vzdialili sa od svojho základného cieľa - postupu zo základnej B-skupiny.

Slováci, ktorí nastúpili bez chorého smečiara Mateja Patáka, v prvom sete ťahali za kratší koniec (19:25), v dramatickom závere druhého dejstva uspeli (30:28) a vyrovnali na 1:1 na sety. Obrat sa však nekonal, v treťom a aj štvrtom sete zvíťazili Česi (25:16, resp. 25:17).

V nedeľu si zverenci Andreja Kravárika v štetínskej Azoty Arene zmerajú sily s Talianmi a v pondelok s Nemcami, zhodne od 17.30 h. Z každej zo štyroch základných skupín postúpi víťaz priamo do štvrťfinále, mužstvá na druhej a tretej priečke do play-off o štvrťfinále a najhoršie umiestnený sa s podujatím rozlúči.

ME 2017 volejbalistov v Poľsku - piatok:

B-skupina (Štetín):

Česko - Slovensko 3:1 (19, -28, 16, 17)
113 minút, rozhodovali: Murulo (Est.) a Partiainen (Fín.)

Česko: Janouch, Džavoronok, Beer, Finger, P. Michálek, Holubec, libero M. Kryštof (Hadrava, Galabov)

Slovensko: Zaťko, Lux, Kohút, Mlynarčík, Chrtiansky, Ondrovič, libero Kubš (M. Petráš, Končal, Ludha, Bencz)

Andrej Kravárik, tréner SR: "Predstavoval som si úplne iný zápas, náš výkon bol podpriemerný. V druhom sete sme neudržali veľký náskok. Súpera sme v treťom sete dostali pod tlak a nakoniec sme ho prehrali na sedemnásť bodov. Zastavuje sa z toho rozum. Česi majú kvalitu, ale my tiež a neukázali sme to na ihrisku. To ma veľmi mrzí."

Emanuel Kohút, hráč SR: "Začali sme kŕčovito, rovnako aj na začiatku tretieho setu. To sa nám vypomstilo. Tu by som videl najväčší problém. Pokazili sme veľa servisov, ale to bolo snaha, aby sme Čechov dostali od siete. Súper hral výborne, ale každý je zdolateľný. Medzi nami vždy rozhodujú detaily."

Slováci nastúpili bez chorého smečiara Patáka, s ktorým sa rátalo do základnej zostavy. Jeho absencia bola v úvodnom sete viackrát citeľná, Slováci sa na palubovke hľadali a vyrovnávali so stratou jednej z opôr. Česi sa ujali vedenia 5:2, Mlynarčík útokom skorigoval na 5:7. Po dvoch úspešných blokoch Česi vyhrávali 10:5, slovenskú zástavu zodvihol kapitán Kohút a znížil na 8:11. Českí volejbalisti odskočili na 14:9 a neskôr na 19:13. V závere viedli 22:18 a za stavu 24:19 premenili prvý z piatich setbalov, keď Petráš neumiestnil loptu do ihriska.

V úvode druhej časti Česi viedli 3:1, Slováci však pridali a otočili na 9:5 vo svoj prospech. Po útokoch Luxa a Mlynarčíka viedli 12:6 a neskôr aj 15:10, Česi však zmazali manko (16:16) a skóre bolo nerozhodné aj pred finišom (23:23); ten bol napokon vcelku dlhý. Najskôr Slováci nezužitkovali dva setbaly a bolo 25:25, následne Česi pohrdli tromi takýmito príležitosťami. Za stavu 28:28 sa v útoku presadil Chrtiansky a Slováci premenili tretí mečbal úspešným blokom - 30:28.

Desaťminútová prestávka viac prospela Čechom - v úvode tretieho setu odskočili na 9:4. Neskôr viedli 13:6 a na ihrisko prišiel univerzál Bencz, ktorý ihneď zabodoval. Útokmi Chrtianskeho a Bencza Slováci získali tri body v sérii a znížili na 10:14. Česi však obrat nepripustili. Zveľadili svoj náskok (18:12, 21:15) a v závere sa tromi bodmi z podania prezentoval Džavoronok - 25:16.

Do štvrtého setu vstúpili lepšie Slováci (5:3), v jeho polovici však už viedli Česi (11:10) a keď pridali ďalšie tri body v sérii (14:10), s nádejou Slovákov na úspech to nevyzeralo dobre. Ešte nepríjemnejšie to pre Kravárikových zverencov bolo o pár minút neskôr, prehrávali 11:18. Česi si už víťazstvo nenechali vziať, v štvrtom sete napokon uspeli 25:17.

Viac o téme: Slovensko Majstrovstvá Európy