Parádny úspech mladej Košičanky: Kužmová si vybojovala grandslamovú premiéru

Viktória KužmováViktória Kužmová Zdroj: SITA

NEW YORK - Slovenská tenistka Viktória Kužmová nasadená ako dvadsiata tretia zvíťazila za 73 minút 6:3, 6:4 nad kanadskou dvanástkou "pavúka" Francoise Abandovou v stretnutí piatkového finálového 3. kola kvalifikácie o postup do hlavnej súťaže dvojhry žien na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (28. augusta - 10. septembra, celková dotácia 50,4 milióna USD, tvrdý povrch Deco Turf II).

Bol to premiérový vzájomný súboj 19-ročnej Košičanky Kužmovej, momentálne rekordne 135. vo svetovom rebríčku WTA, s 20-ročnou Abandovou (118.), ktorá tento rok bola v 2. kole Roland Garros aj Wimbledonu. Zverenkyňa Jána Sabovčíka v rámci programu NTC Kužmová na júlovom londýnskom Wimbledone neuspela vo finále kvalifikácie, teraz si vybojovala absolútnu seniorskú premiéru v "main draw" na veľkej štvorke. Priamo v areáli USTA Billie Jean King National Tennis Center v Corona Parku v lokalite Flushing Meadows predvlani triumfovala vo štvorhre junioriek a minulý rok si zahrala o titul vo dvojhre dievčat.

Automaticky v hlavnej singlovej súťaži sa zo SR prezentujú Dominika Cibulková, Magdaléna Rybáriková a Jana Čepelová, u mužov Norbert Gombos. Z kvalifikácie ešte môže postúpiť Karolína Schmiedlová, medzi mužmi Lukáš Lacko. V 1. kole kvalifikácie prehrali Chantal Škamlová a Jozef Kovalík, právo na štart v nej nevyužili Rebecca Šramková, Kristína Kučová, Martin Kližan a Andrej Martin.